Τα… χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ!

2016-11-18T21:02:58+00:00 2016-11-18T21:14:05+00:00.

18/Nov/16 21:02

Η ΤΣΣΚΑ ζορίστηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης απέναντι στην Ζαλγκίρις όμως έφτασε έστω και δύσκολα στη νίκη απέναντι στους ανταγωνιστικούς Λιθουανούς…

Η ΤΣΣΚΑ ζορίστηκε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης απέναντι στην Ζαλγκίρις όμως έφτασε έστω και δύσκολα στη νίκη με 95-86 απέναντι στους ανταγωνιστικούς Λιθουανούς.

Πρώτος σκόρερ ο Μίλος Τεόντοσιτς με 25 πόντους και 5 ασίστ, την ώρα που πολύ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Τζάκσον (19π) και Άιρς (13π, 7ρ) με την ομαδική προσπάθεια να καλύπτει την απουσία του Νάντο Ντε Κολό.

Απίστευτη εμφάνιση από τον Παούλιους Γιανκούνας που σταμάτησε στους 30 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ και μάζεψε 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η απουσία του Νάντο Ντε Κολό επηρέασε ξεκάθαρα την ΤΣΣΚΑ που ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω με 12-3 χάρη στον εξαιρετικό Γιανκούνας. Ο Δημήτρης Ιτούδης κάλεσε άμεσα σε τάιμ άουτ και πέρασε στο παρκέ τον Μίλος Τεόντοσιτς με τις συγκεκριμένες κινήσεις ωστόσο να μην βελτιώνουν την εικόνα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση την ώρα που η Ζαλγκίρις έβρισκε συνεχώς τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα για το 18-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-19 αφού ο Τεόντοσιτς συνδέθηκε με το καλάθι και πέτυχε μαζεμένους πόντους για να φέρει την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση μίας κατοχής.

Στα επόμενα λεπτά η παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να “κολλήσει” στο 21-21 μέχρι το 14′ και τη Ζαλγκίρις να επωφελείται από τον αργό ρυθμό. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μάλιστα κατάφεραν να απαντήσουν στο πρώτο προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ (30-27) και κρατηθούν μπροστά έπειτα από επί μέρους σκορ 7-2 που διαμόρφωσε το 34-32 στο 18′.

Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι Πάνγκος και Τεόντοσιτς σκόραραν εκατέρωθεν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 41-40 υπέρ των φιλοξενούμενων να αποδεικνύει πως η απουσία του Νάντο Ντε Κολό δημιούργησε μεγάλους “πονοκεφάλους” στον Δημήτρη Ιτούδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο για τη Ζαλγκίρις που τροφοδότησε σε διαδοχικές κατοχές τον Γιανκούνας και εκείνος δικαίωσε τον προπονητή του για το 59-50. Η κατάσταση θα μπορούσε να είναι ακόμα χειρότερη για τους γηπεδούχους αν οι Τεόντοσιτς (22π ήδη) και Τζάκσον δεν ευστοχούσαν από την περιφέρεια για να μειώσουν σε 62-59 και να αναγκάσουν τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να καλέσει σε τάιμ άουτ.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να σουτάρουν εξαιρετικά έξω από τη γραμμή του τριπόντου (8/17) και ξέφυγαν προσωρινά με 69-63 πριν η ΤΣΣΚΑ “κλείσει” το δεκάλεπτο στο 67-69.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Τζεφ Άιρς ο οποίος πήρε χρόνο συμμετοχής από τον Ιτούδη και έδωσε σημαντικές λύσεις με 8/8 βολές για να διαμορφώσει το 74-71 στο 32′. Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν και μπροστά σε μία τεράστια έκπληξη η Ζαλγκίρις άρχισε να “λυγίζει” και το σουτ του Τεόντοσιτς έδωσε προβάδισμα με +4 (78-74). Το τρίποντο του Γιανκούνας επανέφερε προσωρινά τα χαμόγελα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι όμως είδα τις ελπίδες τους για κάτι καλό να λιγοστεύουν όταν ο Βορόνστρεβιτς ευστόχησε για τρεις και “έγραψε” το 87-79 με 2.05′.

Στο τελευταίο δίλεπτο δεν άλλαξε κάτι αφού η ΤΣΣΚΑ μπορεί να μην ενθουσίασε με την απόδοση της αλλά έχει την εμπειρία και το ταλέντο να “καθαρίζει” τα παιχνίδια ακόμα και στις κακές της βραδιές.