Πάρτι της Ζαλγκίρις με “καλεσμένη” τη Μπάμπεργκ

2016-11-24T21:51:09+00:00 2016-11-24T23:31:39+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

24/Nov/16 21:51

Η πρωταθλήτρια Λιθουανίας δεν δυσκολεύτηκε για να φτάσει στην τρίτη της φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα

Την τρίτη της νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα πέτυχε η Ζαλγκίρις που επιβλήθηκε άνετα με 86-72 της Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση στο Κάουνας για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Στο… ντέρμπι των ουραγών, που διεξήχθη στην “Ζαλγκίριο Αρίνα” η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν πολύ καλύτερη μετά τα πρώτα 12 λεπτά του αγώνα (22-28), επέβαλε το παιχνίδι της και με κορυφαίους τον Κέβιν Πάνγκος (19π., 6/12τριπ., 6ασ.), ο οποίος έκανε νέο ρεκόρ καριέρας σε πόντους και τον αρχηγό της Παούλιους Γιανκούνας (23π., 10/10βολ., 9ριμπ.) έφτασε σε μια άνετη επικράτηση, καθώς σε όλο το δεύτερο ημίχρονο διατηρούσε την υπέρ της διαφορά, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, πάνω από τους δέκα πόντους δίνοντας της την μεγαλύτερη της τιμή στο 29΄ (71-53). Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης τα 11 εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων (11/24) τα οποία ήταν και το “κλειδί” της επιτυχίας για τους “πράσινους” του Κάουνας.

Οι Γερμανοί του Αντρέα Τρινκέρι γνώρισαν, έτσι την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-7, μη χάνοντας αυτή τη φορά στις λεπτομέρειες. O Νίκος Ζήσης είχε 10 πόντους με 3/4διπ., 4/4βολ., 3ασ., 2ριμπ., για την πρωταθλήτρια της Μπουντεσλίγκα, της οποίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνιελ Τάις με 15 πόντους και τον ακολούησε ο Στρέλνιεκς με 14.

Αυτή ήταν η δέκατη νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μπάμπεργκ σε σύνολο 11 αγώνων, με την Μπάμπεργκ να έχει πετύχει τη μοναδική της νίκη την περασμένη σεζόν στο πλαίσιο του τοπ-16.

Εξέλιξη αγώνα
Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να… πατάνε καλύτερα στο παρκέ κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, που σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο και το τέλος του βρήκε την Μπάμπεργ να προηγείται με 18-22 μετά από τέσσερις αναπάντητους πόντους του Νίκου Ζήση.

Στο 12΄ το σκορ ήταν 22-28, ωστόσο, στην συνέχεια ένα επιμέρους 13-2 για την ομάδα του Κάουνας της επέτρεψε να προσπεράσει στο σκορ (35-30), ενώ με τρία σερί τρίποντα του Πάνγκος η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (44-34), πριν το 47-39 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα οι Λιθουανοί εξακολούθησαν στον ίδιο ρυθμό με τα τρίποντα να πέφτουν… βροχή, από τους Πάνγκος, Γιανκούνας , Ουλανόβας και Βέστερμαν με αποτέλεσμα η τιμή της διαφοράς να ανέβει στο 71-53 στο 29΄.

Η ομάδα του Τρινκιέρι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 73-63 στο 32΄με το μοναδικό τρίποντο στην αναμέτρηση του Μίλερ, πριν οι παίκτες του «Σάρας» καθαρίσουν μια και καλή το ματς (79-63 στο 35΄) με το τελικό 86-72 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων.

Παίκτης “κλειδί”
Ο Κέβιν Πάνγκος (19π., 6ασ.) αναδείχθηκε “man of the match” και οφείλουμε να συμφωνήσουμε, μιας και ο Καναδός πλέι μέικερ ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για την ομάδα του, ώστε η Ζαλγκίρις να χτίσει στο πρώτο ημίχρονο και το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ένα σημαντικό προβάδισμα, το οποίο διαχειρίστηκε με άνεση στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 18-22, 47-39, 71-55, 86-72
Διαιτητές: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Μιτρόφσκι