Φενέρμπαχτσε: Παραλίγο νταμπλ-νταμπλ ο Σλούκας, φανταστικός ο Ούντο!

2016-12-08T21:33:29+00:00 2016-12-08T21:40:57+00:00.

08/Dec/16 21:33

Για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε η Φενέρμπαχτσε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, αφού στη συνέχεια επέβαλε τον ρυθμό της και επιβλήθηκε με 87-72, φτάνοντας στην 4η συνεχόμενη νίκη στην Ευρωλίγκα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι το συγκρότημα Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποκτάει και πάλι ένα καλό σερί νικών μετά τις τρεις διαδοχικές ήττες πριν από περίπου έναν μήνα, και φτάνει στο 8-3. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας μετράει τρεις συνεχόμενες ήττες και βρίσκεται πλέον στο 4-7.

Ο Κώστασ Σλούκας πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι φτάνοντας μία… ανάσα από το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ασίστ. Παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Κορυφαίος για τους νικητές πάντως ήταν ο Έκπε Ούντο με 15 πόντους 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 τάπες. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Μάρκο Σιμόνοβιτς με 14 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-6 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου, μέχρι που ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να… τρέξει ένα σερί 8-0 και να προηγηθεί με 14-9. Ο “Ζοτς” κάλεσε τάιμ άουτ και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν άμεσα παίρνοντας εκ νέου προ προβάδισμα με 16-14. Ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε να περάσει την μπάλα στο “ζωγραφιστό”, με τους Βέσελι και Ούντο να κάνουν καλό επιθετικό παιχνίδι και τη Φενέρ να προηγείται στο δεκάλεπτο με 20-18.

Στη συνέχεια το συγκρότημα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασε κι άλλο ρυθμούς και κατάφερε να αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας. Τα λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολλά, αλλά η εικόνα διορθώθηκε στη συνέχεια και έτσι η Φενέρ κατάφερε να ολοκληρώσει το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά (41-31). ο Τζένκινς το πάλεψε όσο μπορούσε από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα, αλλά χωρίς να καταφέρει πολλά πράγματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η τουρκική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της ανεβάζοντας κατακόρυφα τη διαφορά από τον Ερυθρό Αστέρα. Οι Τούρκοι κατάφεραν να σημειώσουν 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπόμπι Ντίξον να ανεβάζει την απόδοσή του. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να φτάσει ακόμα και στο +18, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 68-50.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να… κατεβάσουν τη διαφορά και αρχικά τα κατάφεραν, αφού πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 74-65 (δηλαδή στο -9). Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβασαν και πάλι ρυθμούς και έφτασαν γρήγορα στο 79-65. έτσι Η Φενέρμπαχτσε έφτασε στην 4η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα αφού επιβλήθηκε του Ερυθρού Αστέρα με 87-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-31, 68-50, 87-72