Ο Ερυθρός Αστέρας διέσυρε τη Μακάμπι

2016-12-15T22:43:06+00:00 2016-12-15T22:49:36+00:00.

15/Dec/16 22:43

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ απέναντι στην απογοητευτική Μακάμπι με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία δίκαιη αλλά και άκρως εμφατική νίκη…

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ απέναντι στη Μακάμπι με αποτέλεσμα να φτάσει σε μία πολύ δίκαιη νίκη με 83-58.

Κορυφαίος όλων ο Μάρκο Σιμόνοβιτς που σταμάτησε στους 14 πόντους, των ώρα που ο Όγκνιεν Κούζμιτς είχε 14 πόντους και ο Στέφαν Γιόβιτς “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 9 ασίστ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι ιδιαίτερα άναρχο με πολλές βιαστικές επιλογές στα πρώτα του λεπτά η Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί με 10-7 έπειτα από προσωπικά καλάθια των Σμιθ και Γκάουντλοκ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εκδηλώνουν τις επιθέσεις τους κατά κύριο λόγο σε καταστάσεις αιφνιδιασμού κάτι που βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα να περάσει εκ νέου μπροστά με 17-12 δια χειρός Ουόλτερς.

Στο τελευταίο δίλεπτο τα περισσότερα σουτ βρήκαν σίδερο με τα ποσοστά να είναι έτσι κι αλλιώς χαμηλά και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 19-14 υπέρ των γηπεδούχων.

H κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για την Μακάμπι όταν ο “ζεστός” Μάρκο Σιμόνοβιτς συνδέθηκε με το καλάθι και διαμόρφωσε το 25-16 βάζοντας “φωτιά” στις εξέδρες, ενώ λίγες κατοχές αργότερα ο Σέρβος φόργουορντ έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της +11 (33-24). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σουτάρουν με τραγικά ποσοστά από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα) και σε συνδυασμό με τα 6 λάθη τους βρέθηκαν μοιραία στο -14 (38-24).

Ο εφιάλτης είχε μόλις ξεκινήσει για την Μακάμπι που είδε τον Ερυθρό Αστέρα να κυριαρχεί πλήρως σε επίθεση και άμυνα και να μετατρέπει σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση. Το 42-24 του ημιχρόνου ήταν μόνο η αρχή αφού ο Κούζμιτς έκανε… πάρτι στις δύο ρακέτες, ο Σιμόνοβιτς έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και ο δείκτης του σκορ ανέβηκε ακόμα και στο +31 (59-28).

Τα τάιμ άουτ του Χαντάρ δεν μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση αφού όλα τα αστέρια (Ουιμς, Γκάουντλοκ, Σμιθ) των Ισραηλιτών ήταν σε πολύ κακή ημέρα. Η προσωρινή αντίδραση μείωσε τη διαφορά σε 62-42 αλλά ο Μίλκο Μπιέλιτσα συνδέθηκε με τη σειρά του με το καλάθι για να διαμορφώσει το 65-42 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με τον τελικό νικητή να έχει πλέον κριθεί ο ρυθμός έπεσε με την εικόνα να μην αλλάζει. Ο θετικότατος Λάζιτς ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες (70-49), ο Γιόβιτς μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη φτάνοντας πλέον τις 9 στον αγώνα και ο νεαρός Ντόμπριτς έγραψε το όνομα του στην στατιστική για το 79-52.

Τελικά ο δείκτης του σκορ σταμάτησε στο 83-58 με την τελική διαφορά να αντικατοπτρίζει πλήρως την εμφάνιση των δύο ομάδων με τη Μακάμπι να επιβεβαιώνει για ακόμα μία φορά πως περνάει βαθιά κρίση και δεν έχει καταφέρει να βρει χημεία.