Με τη δύναμη της έδρας η “Γαλατά”, 5η συνεχόμενη ήττα για Αρμάνι

2016-12-16T20:47:50+00:00 2016-12-16T20:52:20+00:00.

16/Dec/16 20:47

Η Γαλατάσαραϊ επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα, αφού με τη δύναμη της έδρας κατάφερε να επιβληθεί της Αρμάνι Μιλάνο με 83-80.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν πήρε δύναμη από τον κόσμο του που γέμισε το γήπεδο και πέτυχε έτσι την 4η νίκη του στη διοργάνωση και μετράει πλέον 4-8, όσο και η Αρμάνι Μιλάνο που πλέον έχει πέντε ήττες στους ισάριθμους τελευταίους αγώνες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, ενώ και ο Μπλέικ Σλιμπ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους. Σε απόδοση τους ακολούθησε ο Άλεξ Τάιους, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τη Γαλατάσαραϊ, αλλά και σημαντικές άμυνες.

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισε ο Ρακίμ Σάντερς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Κρούνισλαβ Σίμον, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Σάντερς, αλλά η Γαλατάσαραϊ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο στη συνέχεια. Αφού πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 9-4 και 21-12, κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 21-15 και με τους Βλάντιμιρ Μίτσοβ και Μπλέικ Σιλμπ να είναι οι δύο ηγέτες της τουρκικής ομάδας στον επιθετικό τομέα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο 28-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 33-30. Οι Σίμον και Καλνιέτις προσπαθούσαν να δημιουργήσουν για τους Ιταλούς, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Σάντερς σε αυτό το σημείο. Η Γαλατάσαραϊ όμως έδειξε και πάλι να είναι ένα βήμα πιο μπροστά και με ένα σερί 10-2, έκλεισε το πρώτο μισό του παιχνιδιού με 42-32.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να μειώσει σταδιακά τη διαφορά απέναντι στους γηπεδούχους και να μπει και πάλι στο… κόλπο της νίκης. Οι Ραντούλιτσα και Σάντερ έκαναν πολύ καλή δουλειά στον επιθετικό τομέα με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να πλησιάσουν και πάλι στους τρεις πόντους (58-55). Η Αρμάνι πέτυχε 27 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 62-59.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και η Αρμάνι κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το πρώτο λεπτό του αγώνα με 67-66. Ο Σάντερς με τρίποντο ήταν αυτός που έβαλε μπροστά τους Ιταλούς, 6 λεπτά πριν το τέλος. Ο Κοκσάλ 2 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 77-72 για τη “Γαλατά”, με τον Σίμον να ισοφαρίζει με τρίποντο σε 77-77, ενώ 38” πριν τη λήξη έβαλε την Αρμάνι μπροστά με 80-79. Ο Τάιους με δίποντο διαμόρφωσε το 81-80, ο Σάντερς αστόχησε σε δίποντο που επιχείρησε και ο Μίτσοβ διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 62-59, 83-80.