Ούνιξ: Ο Βορόνοφ … ντύθηκε Λάνγκφορντ!

2016-12-20T19:46:36+00:00 2016-12-20T21:41:30+00:00.

20/Dec/16 19:46

Μεγάλη νίκη για την Ούνιξ παρότι έπαιξε χωρίς τον πρώτο σκόρερ της Ευρωλίγκας.

Η Ούνιξ είχε ως τώρα την τέταρτη χειρότερη άμυνα στην Ευρωλίγκα, αλλά αυτή ήταν που την έβγαλε από τη δύσκολη θέση κόντρα στη Γαλατάσαραϊ την οποία νίκησε με 73-60 (15-11, 22-20, 18-12), στο μοναδικό ως τώρα βράδυ στο οποίο στερήθηκε των υπηρεσιών του πρώτου της σκόρερ και όλης της Ευρωλίγκας, Κιθ Λάνγκφορντ!

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα στο Καζάν.

Ο Αμερικανός σούπερ σκόρερ (23,8) έμεινε εκτός λόγω ενός μικροτραυματισμού, αλλά ο Πασούτιν βρήκε λύσεις από πλειάδα παικτών και κυρίως από τον απρόσμενο ήρωα του, τον Εβγκένι Βορόνοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους. Είχε… 30 σε όλη τη σεζόν ως τώρα!

Χάρη σε αυτόν και στους Παραχούσκι, Κολόμ αλλά και τον Κώστα Καϊμακόγλου ξεπέρασε το σκόπελο των Τούρκων και έτσι έφτασε τις τέσσερις νίκες, όσες ακριβώς και η Γαλατά (4-9), κρατώντας ζωντανές τις έστω λιγοστές ελπίδες που έχουν για πρόκριση στα πλέι οφς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η απουσία του πρώτου σκόρερ της Ευρωλίγκας, δεν αποθάρρυνε την ομάδα του. Η Ούνιξ στήριξε το παιχνίδι της στην άμυνα και προηγήθηκε με 15-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ επιθετικά έγινε αυτό που περιμέναμε: μοιράστηκε το παιχνίδι σε όλους -Παραχούσκι 7, Βορόνοφ 6, Καϊμακόγλου 6 οι κυριότεροι. Το σκορ άνοιξε στη δεύτερη περίοδο, με τη ρωσική ομάδα να ξεφεύγει ακόμα και με 35-25, αλλά η Γαλατά με τον Γκιουλέρ (12) και τους Πρέλτζιτς (6π.), Πλάις (6π.) μάζεψε λίγο την κατάσταση, μειώνοντας σε 37-31 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η Ούνιξ ήταν ξανά αποτελεσματική στην άμυνα παρότι η Γαλατά μείωσε σε 37-36, ξεφεύγοντας ακόμα και με 53-39, με τον Βορόνοφ ανέλπιστο «μυστικό» στην επίθεση της (11π.), δίπλα στους –αναμενόμενους- Παραχούσκι και Κολόμ. Κράτησε με 57-43 ένα ισχυρό προβάδισμα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και το παιχνίδι κύλησε δίχως άλλα προβλήματα για την Ούνιξ αφού ο Βορόνοφ με 7/7 δίποντα γκρέμιζε κάθε προσπάθεια του φιλότιμου Γκιουλέρ…