Ρεάλ: Ο Γιουλ την έκανε και πάλι “βασίλισσα”!

2016-12-20T23:14:09+00:00 2016-12-20T23:32:26+00:00.

20/Dec/16 23:14

Ο Σέρχιο Γιουλ επέστρεψε ορεξάτος κι η Ρεάλ έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ, “σκορπίζοντας” την Μπάμπεργκ.

Ο Σέρχιο Γιουλ επέστρεψε ορεξάτος κι η Ρεάλ έκανε ο,τι ήθελε στο παρκέ, “σκορπίζοντας” την Μπάμπεργκ με 95-72!

Ο Ισπανός γκαρντ έδειξε γιατί είναι το “Α” και το “Ω” στο παιχνίδι των Μαδριλένων, οι οποίοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι μετά τις “προβληματικές” εμφανίσεις που πραγματοποίησαν κόντρα σε Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα (στις οποίες απουσίαζε ο Γιουλ).

Ο Γιουλ καθοδήγησε μαεστρικά την ομάδα του, με τον νεαρό Λούκα Ντόντσιτς (16π., 6ρ., 5ασ.), τον Γκουστάβο Αγιόν (13π., 7ρ.) αλλά και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να ακολουθούν.

Ο ηγέτης της “βασίλισσας” είχε 14 πόντους με 4/8 τρίποντα, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 22’44”, χωρίς να χρειαστεί να παίξει δευτερόλεπτο στην τέταρτη περίοδο. Μάλιστα, “σφράγισε” την επιστροφή του και με ένα από τα… γνωστά buzzer beater του στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη Ρεάλ από ένα σημείο κι έπειτα έμπαιναν τα πάντα, κάτι που προδίδουν και τα 15/32 τρίποντα! Κάπως έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στην Τουρκία (από την Νταρουσάφακα) και ανέβηκε στο 9-4, παραμένοντας στη δεύτερη θέση!

Ανεξάρτητα από τους εξαιρετικούς γηπεδούχους, η Μπάμπεργκ δεν… βλεπόταν και φυσιολογικά επέστρεψε στις ήττες μετά τις δύο νίκες κόντρα σε Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αναντολού Εφές.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης, πατώντας εδώ

Η εξέλιξη του αγώνα

Το 11-0 με το οποίο ξεκίνησε τον αγώνα η Ρεάλ αποτέλεσε τον… πρόλογο του τι θα επακολουθούσε στην αναμέτρηση της Μαδρίτης. Με τον Γιουλ να ηγείται η “βασίλισσα” έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη καθώς δέχθηκε μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο! Ο Ισπανός γκαρντ έδειξε με το “καλημέρα” πόσο έλειψε στους γηπεδούχους, οι οποίοι λίγο πριν τα μισά της δεύτερης περιόδου είχαν “εκτοξεύσει” τη διαφορά στο +22 (35-13!).

Οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν στο παρκέ και σουτάροντας με 58.3% έξω από τη γραμμή των 6μ75 (7/12 τρίποντα) μετέτρεψαν το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία! Η Ρεάλ, όμως, δεν έδειχνε διατεθειμένη να αφήσει το πόδι από το γκάζι και με buzzer beater του Γιουλ στο φινάλε της τρίτης περιόδου η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (κι έφτασε ως το +36, 76-40 στο 32′).