ΤΣΣΚΑ: Τσαγανό πρωταθλήτριας στο Τελ Αβίβ χωρίς τα αστέρια της!

2016-12-21T23:18:27+00:00 2016-12-22T00:10:34+00:00.

21/Dec/16 23:18

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε τη Μακάμπι χωρίς τους Τεόντοσιτς και Ντε Κολό.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς και ο Νάντο ΝτεΚολό είδαν το παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ στο Τελ Αβίβ από την τηλεόραση, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης έμειναν όρθιοι και πάλι νικώντας με 80-76 τη Μακάμπι (δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά) και μάλιστα με ανατροπή!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 31-16 στην πρώτη περίοδο, 38-20 στα μισά της επόμενης, αλλά φαίνεται πως πίστεψαν ότι η ΤΣΣΚΑ θα παραδινόταν. Φευ. Με τον Κόρι Χίγκινς κορυφαίο (16π.) και τον Κάιλ Χάινς να πετυχαίνει το καθοριστικό καλάθι 21” πριν το τέλος (το 80-76), η ΤΣΣΚΑ πέτυχε τη δεύτερη νίκη της χωρίς τα δύο της μεγάλα αστέρια (η πρώτη εύκολα στο Μιλάνο) και παρέμεινε με άνεση στην κορυφή.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Χωρίς το “φονικό” της δίδυμο η ΤΣΣΚΑ έγινε έρμαιο των διαθέσεων των γηπεδούχων που με τον Γκάουντλοκ και τους Ραντ, Σίλεϊ πήρε προβάδισμα με 31-16 στην πρώτη περίοδο. Πολλοί ίσως πίστεψαν πως η ΤΣΣΚΑ δεν θα αντιδράσει αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης προσαρμόστηκαν στα δεδομένα του αγώνα και στο ημίχρονο είχαν ήδη μαζέψει την εις βάρος τους διαφορά, μειώνοντας σε 46-42.

Βρίσκοντας πόντους από πολλούς παίκτες και κυρίως τον έμπειρο Φριντζόν, τον Τζάκσον που πήρε το ρόλο του βασικού πόιντ γκαρντ, ακόμα και τον Μιχαήλ Κουλάγκιν, η ΤΣΣΚΑ γύρισε το παιχνίδι με τον Χίγκινς ηγέτης της.

Στο τελευταίο δίλεπτο μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα της. Παρότι ήταν πίσω με 74-72 με μόλις ενάμισι λεπτό στο χρονόμετρο, πέτυχε επί μέρους σκορ 8-2 και πήρε μία νίκη που ίσως κανείς να μην πίστευε στο 10′, αλλά προφανώς το ένιωθαν οι ίδιοι.

Που κρίθηκε

Ο συνδυασμός αποτελεσματικής άμυνας και ουσιαστικής επίθεσης έδωσαν τη νίκη. Μετά τους 31 πόντους που δέχτηκε η ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο άφησε μόλις άλλους 45 στα υπόλοιπα τρία και το ανάποδο έγινε με την επίθεση της που από τους 16 πέτυχε 64 στις τρεις επόμενες περιόδους.