Πολ(υ) καλός ο “νέος”, νίκη… ανάσα για την Εφές

2016-12-22T20:50:54+00:00 2016-12-22T22:11:18+00:00.

22/Dec/16 20:50

Στο πρώτο του παιχνίδι με την Εφές απέναντι στη Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να δείξει τις ικανότητές του (αγωνίστηκε για περίπου 2 λεπτά), αλλά ο Μπράντον Πολ οδήγησε την ομάδα του σήμερα σε ένα πολύ σημαντικό “διπλό” απέναντι στη Γαλατάσαραϊ.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο πρώτο του παιχνίδι με την Εφές απέναντι στη Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να δείξει τις ικανότητές του (αγωνίστηκε για περίπου 2 λεπτά), αλλά απέναντι στην Γαλατασαράι ο Μπράντον Πολ ήταν εκπληκτικός, οδηγώντας την ομάδα στη νίκη με 86-76, με την Εφές να κατακτά ένα πολύ σημαντικό “διπλό” στον τουρκικό εμφύλιο με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής

(δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά).

Αυτή η νίκη έρχεται για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μετά από δύο συνεχόμενες ήττες με Μπάμπεργκ και Ζαλγκίρις και έτσι η Αναντολού Εφές έφτασε στο 7-7 στη φετινή Ευρωλίγκα. Αντίθετα, η Γαλατάσαραϊ μετράει πλέον μία νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της στην Ευρωλίγκα, έχοντας ρεκόρ 4-10.

Ο Πολ σταμάτησε στους 19 πόντους και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ενώ σε απόδοση τον ακολούθησε ο Ντέρικ Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 7 ριμπάουντ. Από την Γαλατάσαραϊ ξεχώρισαν οι Μπλέικ Σιλμπ και Άλεξ Τάιους που είχαν από 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με ένα 6-0 σερί, αλλά η Γαλατάσαραϊ αντέδρασε αμέσως και ισορρόπησε άμεσα στο παιχνίδι κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, ενώ σταδιακά επέβαλε τον ρυθμό της. Έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 18-16. Παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά παραπάνω λάθη από την Εφές (12-5), κατάφεραν να αποκτήσουν μία μικρή διαφορά στο πρώτο μισό (44-38). Η διαφορά στα ριμπάουντ εξάλλου, ήταν μεγάλη (25-15), ενώ οι Σιλμπ και Τάιους βρέθηκαν σε καλή μέρα επιθετικά. Από την άλλη οι Ερτέλ και Ντάνστον το πάλεψαν όσο μπορούσαν, αλλά δεν είχαν την ανάλογη βοήθεια από τους υπόλοιπους.

Η εικόνα άλλαξε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο με την Αναντολού Εφές να βρίσκει ρυθμό με τον Μπράντον Πολ να κάνει τρομερά πράγματα στο παρκέ και να δείχνει πως μπορεί να βοηθήσει τη νέα του ομάδα. Ο 25χρονος Αμερικανός αποκτήθηκε για να αντικαταστήσει τον Μπράις Κότον και σήμερα έδειξε τις δυνατότητές του. Μάλιστα Η Εφές έφτασε ακόμα και στο +14 στα μέσα της 4ης περιόδου (60-74). Η Γαλατάσαραϊ, συνέχισε να κάνει πολλά λάθη και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που έφτασαν τελικά στη νίκη με 86-76.

Που κρίθηκε:

Η κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν επέτρεψε στη Γαλατάσαραϊ να κρατήσει το προβάδισμα, μετά το πρώτο ημίχρονο. Συν του ότι στο δεύτερο μισό του αγώνα, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική επιθετικά.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Μπράντον Πολ ήταν αυτός που με την παρουσία του έγυρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Αναντολού Εφές. Ο αντικαταστάτης του Κότον ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του στην 7η νίκη στην Ευρωλίγκα.