Ομπράντοβιτς: “Παίξαμε σαν να ήταν φιλικό”

2016-12-29T23:25:33+00:00 2016-12-29T23:25:33+00:00.

29/Dec/16 23:25

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - FENERBAHCE

Φωτιές… κατά των παικτών του έβγαλε ο “Ζοτς”, που προανήγγειλε ότι θα πάρει “αποφάσεις”

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έβγαλε… φωτιές κατά των παικτών του, προανήγγειλε ότι θα πάρει “αποφάσεις” και αποθέωσε τον τρόπο που αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός τον αγώνα με τη Φενερμπαχτσέ.

Ο Ζοτς έπνεε μένεα κατά των παικτών της τουρκικής ομάδας μετά την ήττα στο ΣΕΦ. Στη συνέντευξη τύπου δήλωσε αρχικά: “Ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη. Ξεκίνησε πολύ καλά, επιθετικά στην άμυνα και επίθεση. Ιδιαίτερα στην άμυνα. Είχε περισσότερη ενέργεια, έπαιζε πιο γρήγορα και έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Ηταν κάτι απίστευτο αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Πέρα από τον Βέσελι, οι άλλοι σούταραν 3/24 σουτ. Ηταν φυσιολογικό λοιπόν, να υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε στο ματς. Το θετικό είναι ότι στα τελευταία λεπτά αναγκάσαμε τον Ολυμπιακό να σουτάρει αρκετά. Εχασε 1 λεπτό πριν τη λήξη ο Ντίξον ένα κρίσιμο σουτ. Γιατί συνέβη αυτό; Είναι μια ερώτηση για εμάς.

Υπάρχουν πολλά αρνητικά και θετικά στοιχεία. Απόψε έχουμε πολλά αρνητικά και λίγα θετικά. Το πως παίξαμε έχει να κάνει με τον προπονητή. Πρέπει να σκεφτούμε για τα πάντα για την ομάδα μας. Δεν είναι αρκετό όταν αντιδρούμε μόνο για 6-7 λεπτά. Υπάρχουν πολλά ματς ακόμα μπροστά μας”.

Ξαφνιάστηκε από το… χαλαρό ξεκίνημα των παικτών του; “Επαναλαμβάνω. Εχω πει 100 φορές στους παίκτες μου ότι ο Ολυμπιακός θα ξεκινήσει πολύ δυναμικά. Σε κάθε προπόνηση και συνάντηση και στις ιδιωτικές συναντήσεις το είπα. Και είδατε την αντίδραση που είχαμε.

Είναι απλό. Εχουμε παίκτες που δείχνουν χαρακτήρα όταν είμαστε πίσω στο σκορ. Και υπάρχουν άλλοι που δεν μπορείς να τους αλλάξεις. Πρέπει να σκεφτούμε σοβαρά για την ομάδα μας και να πάρουμε κάποιες αποφάσεις. Ο Ολυμπιακός δεν είχε δυο πολύ σημαντικούς παίκτες, τους Πρίντεζη και Αγραβάνη, αλλά πάλεψε. Εμείς δεν παλέψαμε. Αυτό είναι το πρόβλημα που είχα με τους παίκτες μου. Ηταν σαν να παίζαμε φιλικό. Για να είμαστε ειλικρινείς ο Ολυμπιακός έπαιξε όπως έπρεπε για να κερδίσει”.