Πήρε τον “εμφύλιο” και ελπίζει η Εφές!

2017-01-05T21:08:34+00:00 2017-01-05T22:19:18+00:00.

05/Jan/17 21:08

Η Αναντολού Εφές ήταν καλύτερη κι επικράτησε της Γαλατάσαραϊ στον τουρκικό “εμφύλιο”, παραμένοντας δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης.

Μετρώντας μόλις μια νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς η ομάδα του Περάσοβιτς ήξερε ότι δεν είχε περιθώρια για νέο “στραβοπάτημα”.

Με τους Μπράιαντ Ντάνστον και Μπράντον Πολ να είναι πρωταγωνιστές αλλά και τους υπόλοιπους να δίνουν πολύτιμες λύσεις η Εφές επικράτησε 84-73 κι ανέβηκε στο 8-8.

Από την άλλη η Γαλατά πάλεψε αλλά όποτε πλησίαζε στο σκορ η αντίπαλο της έβρισκε τον τρόπο να ξεφεύγει. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν που παραμένει τελευταία με ρεκόρ 4-12.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές πέρασε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα στον Ντάνστον, ο οποίος τελείωσε τις φάσεις κάτι που επέστρεψε στην ομάδα του να ξεκινήσει καλύτερα. Ο Πολ έκανε επίσης πολύ καλή δουλειά κι η ομάδα του Περάσοβιτς είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Μίτσοφ πέτυχε 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης αλλά μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Εφές άρχισε να κυριαρχεί…

Με καλάθι του Ντάνστον η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (62-52 στο 28’), την ώρα που η Γαλατά χρειάστηκε να περιμένει 26 λεπτά για να πάει πρώτη φορά στη γραμμή των βολών!

Τα καλάθια του Γκιουλέρ κράτησαν “ζωντανή” την ομάδα του Εργκίν Αταμάν αλλά η Εφές είχε περισσότερες λύσεις και ξέφυγε εκ νέου, αυτή τη φορά με 71-59 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν, μείωσαν σε 79-73 αλλά το τρίποντο του Γκρέιντζερ έβαλε τέλος στα όνειρα τους για ανατροπή.