Γλίτωσε η Μακάμπι, πήρε τη διαφορά η Νταρουσάφακα

2017-01-05T23:10:36+00:00 2017-01-05T23:19:12+00:00.

05/Jan/17 23:10

Πριν από δύο εβδομάδες η Νταρουσάφακα είχε ανατρέψει το εις βάρος της -19 και είχε νικήσει τη Μακάμπι με 86-84, αλλά αυτή τη φορά τα πράγματα δεν πήγαν όπως θα ήθελε ο Ντέιβιντ Μπλατ, αν και έφτασε πολύ κοντά.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε με 93-92 την τουρκική ομάδα, αφού ο Μπραντ Ουόναμεϊκερ αστόχησε σε μία από τις τρεις βολές 0,5” πριν το τέλος του παιχνιδιού και έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Άντριου Γκάουντλοκ έχασε την μπάλα 10” πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 93-90 υπέρ της Μακάμπι, η οποία δεν έκανε φάουλ όταν η μπάλα ήταν… κάτω, αλλά στο σουτ για τρεις του Ουόναμεϊκερ, που απέτυχε από τη γραμμή των βολών να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Έτσι η Μακάμπι έβαλε τέλος στο αρνητικό της σερί των 6 ηττών στην Ευρωλίγκα με τον Άιναρς Μπάγκατσκις να κερδίζει την πρώην ομάδα του. Οι ισραηλινοί έφτασαν στο 6-10, ενώ η Νταρουσάφακα βρίσκεται πλέον στο 8-8. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο, αφού προηγήθηκαν με 29-14, αλλά οι Τούρκοι επέστρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο και παραλίγο να φύγουν με το “διπλό”, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν τη διαφορά.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σόνι Ουίμς, που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ο Ουόναμεϊκερ είχε 16 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την Νταρουσάφακα ήταν ο Κλάιμπερν με 17 πόντους.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Η Μακάμπι ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Βίκτορ Ραντ και Σόνι Ουίμς να κάνουν φοβερά πράγματα. Οι δυο τους ηγήθηκαν επιθετικά των γηπεδούχων, οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 29-14, αποκτώντας μία διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήταν άστοχοι σε ένα παιχνίδι όπου σε όλο το πρώτο ημίχρονο έγινε μόλις ένα λάθος και αυτό από τον Ουίλ Κλάιμπερν. Το πρώτο μισό του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 53-36, υπέρ της Μακάμπι, που είχε περισσότερες ασίστ από την Νταρουσάφακα (15-9), αλλά λιγότερα ριμπάουντ (16-21). Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν είχαν καλό ποσοστό στα τρίποντα με μόλις 3/15.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν, όπως ακριβώς είχε συμβεί και στην Κωνσταντινούπολη λίγες μέρες νωρίτερα. Η Νταρουσάφακα επέβαλε τον ρυθμό της και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφού το σκορ έγινε 65-65! Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 74-67 στις αρχές τους τελευταίου δεκαλέπτου, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα (83-78) με μεγάλα σουτ από το τρίποντο, 4 λεπτά πριν το τέλος. Ο Άντριου Γκάουντλοκ έχασε την μπάλα 10” πριν το τέλος και ενώ το σκορ ήταν 93-90 υπέρ της Μακάμπι, η οποία δεν έκανε φάουλ όταν η μπάλα ήταν… κάτω, αλλά στο σουτ για τρεις του Ουόναμεϊκερ, που απέτυχε από τη γραμμή των βολών να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Που κρίθηκε:

Η Νταρουσάφακα θα μπορούσε να φύγει με το “διπλό” από το Τελ Αβίβ, αν σούταρε λιγότερα τρίποτνα και προσπαθούσε να χτυπήσει από μέσα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όταν η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα. Οι Τούρκοι είχαν συνολικά 12/38 σουτ τριών πόντων την ίδια ώρα που στα δίποντα είχαν 19/38. Δηλαδή οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ σούταραν τόσα τρίποντα όσα και δίποντα!