2017-01-07T23:36:27+00:00 2017-01-07T23:36:27+00:00.

07/Jan/17 23:36

Οι Έφηβοι του Παναθηναϊκού δεν τα κατάφεραν στα προκριματικά του Euroleague Adidas Next Generation Tournament…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Χωρίς τα αναμενόμενα αποτελέσματα ξεκίνησε το Euroleague Adidas Next Generation Tournament για τον Παναθηναϊκό στο L’Hospitalet της Βαρκελώνης. Η εφηβική ομάδα του “τριφυλλιού” ηττήθηκε και στους τρεις αγώνες της προκριματικής φάσης, από τις CedevitaL’Hospitalet και Joventut Badalona, τερματίζοντας στην τελευταία θέση του ομίλου της. Έτσι, οι Έλληνες αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης και αύριο θα αγωνιστούν για την έβδομη θέση του Τουρνουά της Ισπανίας. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, πρόκειται για μία τεράστια εμπειρία για τους νεαρούς παίκτες, οι οποίοι αφήνουν υποσχέσεις για τα επόμενα χρόνια.

Στην πρεμιέρα του Τουρνουά (6/1), οι παίκτες του Γιώργου Καλαϊτζή έδειξαν για λίγο το καλό τους πρόσωπο. Με τον Καλαϊτζάκη να έχει πετύχει 13 πόντους ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρισκόταν σε θέση οδηγού. Οι Κουφόπουλος και Σταθάκης έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο στα επόμενα λεπτά (22-33), όμως, η Cedevita μείωσε σε 30-36 στο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα της Κροατίας έκανε ένα εκπληκτικό σερί 18-2 και βρέθηκε για πρώτη φορά στο +11 (55-44). Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκαν με 66-57. Αξίζει, όμως, να σημειωθεί πως ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Στο παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το πρωί, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τα πρώτα λεπτά (13-5). Με τους Πιλάβιο και Καλαϊτζάκη πλησίασαν σε 15-14 την L’Hospitalet, χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο. Οι οικοδεσπότες έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα, ενώ το κακό τρίτο δεκάλεπτο των “πρασίνων” στοίχισε και πάλι στην ελληνική ομάδα, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 63-47. Δύο λεπτά πριν τη λήξη Πολιτόπουλος και Πιλάβιος έκαναν το 69-62. Στις επόμενες δύο επιθέσεις, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ ο Σάντσεζ σκόραρε δις και “έγραψε” το τελικό 76-65. Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης, ο οποίος αγωνίστηκε με πυρετό, ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Άλφης Πιλάβιος και Κώστας Κουφόπουλος με 13 και 10, αντίστοιχα.

Η τρίτη ήττα ήταν η πιο οδυνηρή, αλλά και η λιγότερο σημαντική για τους “πράσινους”. Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τρία ολόκληρα λεπτά για να ανοίξει το σκορ, κάτι που προμήνυε την κακή εξέλιξη του αγώνα. Η Joventut Badalona άνοιξε γρήγορα την ψαλίδα (15-24) και στο ημίχρονο βρέθηκε μπροστά με 28-39. Το μεγαλύτερο πλήγμα ήρθε ξανά στην τρίτη περίοδο, οπότε, οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 0-11 και έκαναν το 28-50. Οι πρωτοπόροι του ομίλου, έκαναν το 3/3, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη επί του ελληνικού συλλόγου με το τελικό 56-82. Οι 18 πόντοι του Άλφη Πιλάβιου δεν ήταν αρκετοί για ένα καλύτερο αποτέλεσμα.