2017-01-13T20:55:24+00:00 2017-01-13T21:09:24+00:00.

13/Jan/17 20:55

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Γαλατάσαραϊ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη της Ζαλγκίρις Κάουνας, έχοντας τρεις παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Γαλατάσαραϊ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας στην Κωνσταντινούπολη της Ζαλγκίρις Κάουνας με 87-79, έχοντας τρεις παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο του αγώνα και έκτοτε δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να αντιδράσουν και να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Τιμπός Πλάις ήταν η… κολώνα των νικητών που στηρίχτηκαν πάνω του στο επιθετικό κομμάτι. Ο Γερμανός σέντερ σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ είχε δίπλα του, τόσο τον Μπρούνο Φιτιπάλντο (πέτυχε 21 πόντους και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα), όσο και τον Σινάν Γκιουλέρ (σταμάτησε στους 16 πόντους).

Έτσι η Γαλατάσαραϊ έφτασε στο 5-12, παραμένοντας όμως χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Ζαλγκίρις από την πλευρά της υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από και αυτή στην έδρα της από τον Ερυθρό Αστέρα. Από τους Λιθουανούς που πλέον βρίσκονται στο 6-11 ξεχώρισαν οι Μπροκ Μότουμ και Παούλους Γιανκούνας με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μία μικρή διαφορά απέναντι στη Ζαλγκίρις, η οποία δεν το επέτρεψε. Ή Γαλατάσαραϊ στηρίχτηκε στον Τιμπόρ Πλάις, στην επίθεση, ενώ από την άλλη ο Μότουμ ήταν εξαιρετικός για τους Λιθουανούς. Η πρώτη περίοδος πάντως ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Αταμάν μπήκε στη θέση του οδηγού. Οι Τούρκοι ήταν πιο εύστοχοι στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να πάρουν μία μικρή διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-34), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει μέχρι εκείνο το σημείο τη… μάχη στα ριμπάουντ (12-17).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να βελτιώσουν την εικόνα τους στην άμυνα. Οι Πλάις, Φιτιπάλντο και Γκιουλέρ έκαναν ότι ήθελαν στο επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 65-57 για τους γηπεδούχους. Ούτε στην τελευταία περίοδο άλλαξε κάτι, καθώς κάθε φορά που η Ζαλγκίρισ πλησίαζε στο σκορ, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις και κατάφεραν να κρατήσουν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος. Έτσι η Γαλατάσαραϊ έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 87-79.

Που κρίθηκε:

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν γιατί πολύ απλά είχαν παραπάνω επιλογές στην επίθεση συγκριτικά με τη Ζαλγκίρις. Οι τριάδα της Γαλατάσαραϊ έβρισκε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν, αλλά έλειπαν τα μεγάλα σουτ.

Παίκτης-κλειδί:

Ο Μπρούνο Φιτιπάλντο ήταν ο παίκτης κλειδί για τους νικητές και αυτό διότι μπορεί η Γαλατάσαραϊ να στηρίχτηκε στον Πλάις στα λεπτά που κατάφερε να πάρει τη διαφορά, αλλά ο Φιτιπάλντο ήταν αυτός που με κρίσιμα σουτ κατάφερε στο τέλος να δώσει λύσεις στην ομάδα του και να πετύχει κρίσιμους πόντους.