Έφες Αναντολού: Καθαρή νίκη διπλής αξίας κατά της Νταρουσάφακα!

2017-01-25T22:20:43+00:00 2017-01-25T22:21:56+00:00.

25/Jan/17 22:20

Η Έφες με κορυφαίους τους Μπράντον Πολ και Τόμας Ερτέλ αύξησε σημαντικά τις ελπίδες πρόκρισης της.

Τις ελπίδες της για την πρόκριση στα πλέι οφς αύξησε η Έφες Αναντολού επικρατώντας με 93-81 της Νταρουσάφακα (εδώ τα πλήρη στατιστικά) καθώς όχι μόνο μείωσε τη διαφορά του στη μία νίκη αλλά με δύο επιτυχίες στα μεταξύ τους παιχνίδια απέκτησε τεράστιο πλεονέκτημα σε οποιαδήποτε ισοβαθμία τις περιλαμβάνει αμφότερες.

Η Έφες έλεγχε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα και άμα δεν ήταν ο σπουδαίος Ουοναμέικερ και ο Ζίζιτς με το διπλό ρεκόρ καριέρας, τα πράγματα θα ήταν μάλλον ευκολότερα. Έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του Σκότι Ουίλμπεκιν νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σίγουρα η μεγάλη ευστοχία της Έφες (48%) από το τρίποντο λειτούργησε καταλυτικά καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η ΕΞΙΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Έφες προηγήθηκε με 24-14 (9’) χάρη στα εύστοχα της τρίποντα (5/8), αλλά γρήγορα η Νταρουσάφακα συνήλθε χάρη στον Ουοναμέικερ και τον Άντε Ζίζιτς. Με 11 πόντους του καθενός οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 38-32 (17’) αλλά η Έφες συνήλθε αμέσως. Κράτησε για τρία λεπτά άποντη την Νταρουσάφακα χάρη στην εκπληκτική της άμυνα (οκτώ μπλοκ στο ημίχρονο!!!) και με σερί 10-0 έκλεισε το ημίχρονο με 42-38.

Η Νταρουσάφακα δεν πτοήθηκε από τον τραυματισμό του Ουίλμπεκιν, καθώς πέρασε καθαρά στον «άσο» ο Ουοναμέικερ και μαζί με τον Ζίζιτς (ρεκόρ καριέρας σε πόντους-ριμπάουντ από το 25’!), έδωσαν νέο προβάδισμα (53-50). Για ακόμα ένα δεκάλεπτο όμως η Έφες έκανε καλύτερο φίνις και όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά έφτασε τη διαφορά στο +8 (64-56) με 10/21 τρίποντα.

Σταδιακά πάντως φάνηκε η απουσία του Ουίλμπεκιν, κυρίως στην άμυνα. Γκρέιντζερ και Ερτέλ (κυρίως) ανέβηκαν κατακόρυφα κι η Έφες κρατούσε το προβάδισμα (77-74) παρά τα ανδραγαθήματα του Ουοναμέικερ (22). Στο τελευταίο πεντάλεπτο εμφανίστηκε ξανά η άμυνα των γηπεδούχων, ξέφυγαν με 87-78 και όλα κρίθηκαν εκεί…

Που κρίθηκε:

Στον επιθετικό πλουραλισμό της Έφες Αναντολού που είχε περισσότερες λύσεις από την Νταρουσάφακα. Δεν μπορείς να πεις εύκολα πως ο τραυματισμός του Σκότι Ουίλμπεκιν έκρινε το παιχνίδι, αλλά σίγουρα λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων αποκαλύπτοντας την περιφερειακή γύμνια της Ντόγκους πίσω από τους βασικούς. Ειδικά από τη στιγμή που κουράστηκε ο Ουοναμέικερ και οι γκαρντ της Έφες “οργίασαν”.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Τόμας Ερτέλ έκανε καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο απαλλαγμένος πλήρως και από τον Ουίλμπεκιν, αλλά ο “τρίποντος” Μπράντον Πολ με μεγάλα σουτ ήταν αυτός που “σκότωσε” την Νταρουσάφακα.