Σφαιρόπουλος: “Δεν παίξαμε άμυνα, να μας γίνει καλό μάθημα”

2017-01-26T00:13:09+00:00 2017-01-26T00:25:19+00:00.

John Rammas

26/Jan/17 00:13

Του Γιάννη Ράμμα/ info@eurohoops.net

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ευελπιστεί να μη ξαναδεί τον Ολυμπιακό του να δέχεται 99 πόντους, όπως απ’ την Αρμάνι Μιλάνο στο Mediolanum Forum.

Ο Ολυμπιακός είχε δεχθεί 90+ πόντους και στη Βιτόρια, αλλά χωρίς να το πληρώσει (90-95 στις 27/10/16). Αυτή τη φορά στο Μιλάνο (την) έπαθε (99-83) κι ο κόουτς «Σφαιρό» ευελπιστεί και να έμαθε.

«Άξιζαν να νικήσουν, πάλεψαν περισσότερο από εμάς και έδειξαν στο παρκέ ότι το ήθελαν περισσότερο από εμάς. Απόψε, το μεγάλο μας πρόβλημα ήταν η άμυνά μας. Δεν παίξαμε επιθετικά, δεν είχαμε σκληράδα και δεν παίξαμε όπως τα περισσότερα βράδια. Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπορώ να πω ότι παίξαμε καλή άμυνα. Αλλά όταν έχεις τόσο κακή άμυνα κι αφήνεις τη γηπεδούχο ομάδα να σου βάλει 58 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, δε μπορείς να νικήσεις. Υπάρχουν παιχνίδια που οι αντίπαλοί μας σκοράρουν 58 πόντους σε ολόκληρο το ματς κι όχι σε ένα ημίχρονο. Σίγουρα αυτό το ματς μπορεί να μας γίνει ένα καλό μάθημα, αλλά δε μπορούμε να μείνουμε πολύ σε αυτό, συνεχίζουμε. Θέλω να ευχαριστήσω τους φιλάθλους μας που ήρθαν εδώ να μας υποστηρίξουν, λυπάμαι που δεν τους δώσαμε πίσω αυτό που μας πρόσφεραν» είπε ο 50χρονος προπονητής του Ολυμπιακού.