Τρινκιέρι: “Είχαμε την ευκαιρία μας, αλλά κάναμε χαζά λάθη”

2017-01-27T23:19:05+00:00 2017-01-27T23:19:05+00:00.

John Rammas

27/Jan/17 23:19

Του Γιάννη Ράμμα/ info@eurohoops.net

Στα χαζά, όπως τα χαρακτήρισε, λάθη των παικτών του σε καθοριστικά σημεία στάθηκε ο Αντρέα Τρινκιέρι μετά απ’ την ήττα της Μπάμπεργκ απ’ τον Ολυμπιακό (83-77) στο ΣΕΦ.

«Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και στον κόουτς Σφαιρόπουλο. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, με πολλές επαφές. Πάντα είναι περίεργα στις back to back αγωνιστικές… Δεν ξέρεις σε πόσους παίκτες μπορείς να υπολογίζεις, πόση ενέργεια θα ‘χεις… Εξαρτάται κι απ’ το προηγούμενο παιχνίδι. Είχαμε την ευκαιρία να νικήσουμε, επιστρέψαμε στο σκορ. Μετά το πρώτο ημίχρονο το πλάνο μας ήταν να ξεμείνει από ενέργεια ο Ολυμπιακός. Είχαμε την ευκαιρία, αλλά κάναμε χαζά λάθη, τους στείλαμε στις βολές, χάσαμε ριμπάουντ, είχαμε κακές τοποθετήσεις στην άμυνα. Τα μικρά σχήματα μας βοήθησαν να μειώσουμε τις αποστάσεις, σκοράραμε, αλλά… Και πάλι πιστεύω πως ήταν οι λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά» είπε στη συνέντευξη Τύπου της 20ής αγωνιστικής της Ευρωλίγκας ο 48χρονος Ιταλός προπονητής.