2017-02-02T19:40:13+00:00 2017-02-02T19:40:13+00:00.

02/Feb/17 19:40

Ένας Ολυμπιακός “φωτιά και λάβρα” με εξαιρετική επιθετική βραδιά και τον Έρικ Γκριν να κάνει την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα, πέρασε νικηφόρα από το Καζάν και παρέμεινε σε τροχιά πλεονεκτήματος έδρας στα Playoffs της Ευρωλίγκας!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός πήρε ένα διπλό – χρυσάφι στην Ρωσία, πέτυχε μια ακόμα μεγάλη εκτός έδρας νίκη και όσοι έπαιξαν έδωσαν το 100% και δεν άφησαν τις σημαντικές απουσίες να φανούν και να επηρεάσουν την έκβαση της αναμέτρησης και το θετικό αποτέλεσμα που οι κόκκινοι ήθελαν πολύ και το πήραν.

Πρώτος σκόρερ ο Γκριν που έκανε συνολικά τρομερή εμφάνιση, από κοντά ο Πρίντεζης με 20, αλλά κανείς δεν υστέρησε και όλοι με τον τρόπο τους έβαλαν το λιθαράκι για τη νίκη.

Από άλλο… πλανήτη ήταν η ευστοχία του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο και ιδίως μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου! Οι πρωταθλητές μπορεί να μην είχαν Σπανούλη και Λοτζέσκι, αλλά έμοιαζαν με τους… Golden State Warriors και μάλιστα στις καλές τους βραδιές!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αρχικά με 8-15 και με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη έφτιαξε την πρώτη διψήφια διαφορά του στο ματς (10-20). Με τον Μιλουτίνοφ να κάνει σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση κάτω από τα δύο καλάθια και με όλους τους περιφερειακούς να… πυροβολούν ανελέητα έξω από τη γραμμή του τριπόντου, ο Ολυμπιακός έκλεισε μια ονειρική πρώτη περίοδο με σκορ 13-33 και 7/10 τρίποντα!

Δεν σταματούσε

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν το ίδιο ζεστοί! Όποιος σούταρε ευστοχούσε, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο απίθανο +27 (16-43) στο 12′ με τους κόκκινους να έχουν το εξωπραγματικό 9/12 τρίποντα!

Ο Μάντζαρης, ο Γκριν, ο Παπανικολάου, ο Ουότερς, ακόμα και οι Πρίντεζης και Αγραβάνης συμμετείχαν στον “χορό των τριπόντων” και πριν η Ούνιξ καταλάβει τι συμβαίνει, είχε ένα “βουνό να ανέβει”.

Το τελικό 36-56 του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε με ένα ακόμα τρίποντο του Έρικ Γκριν. Ο Ολυμπιακός στα πρώτα 20 λεπτά είχε 11/17 δίποντα και 10/15 τρίποντα, ποσοστά πολύ σπάνια που δύσκολα θα μπορούσαν να μείνουν τόσο ψηλά στην επανάληψη.

Ισχυρή παρακαταθήκη

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια έπρεπε να προστατεύσει την ισχυρή παρακταθήκη του πρώτου ημιχρόνου, να παίξει έξυπνα και να μείνει το ίδιο σκληρός και συγκετρωμένος στην άμυνα και στα ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι αρχικά βρήκαν κάποιες επιθετικές λύσεις με τα πικ εν ρολ Στολ – Παραχούσκι, με κάποια σουτ του Αντίποφ και λίγες εκλάμψεις από τον Κιθ Λάνγκφορντ. Στον οποίο έπαιξε σπουδαία άμυνα ο Κώστας Παπανικολάου, αλλά και ο Βαγγέλης Μάντζαρης ανά διαστήματα.

Η απάντηση λεγόταν… Έρικ Γκριν

Η Ούνιξ σκόραρε με μεγαλύτερη ευκολία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά ο Ολυμπιακός ευτύχησε να έχει σε τρομερή κατάσταση τον Έρικ Γκριν, που ξεδίπλωνε όλο το ταλέντο του στο παρκέ και σκόραρε με κάθε τρόπο.
Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν 2-3 σερί λάθη του Ολυμπιακού στην επίθεση και με τον Λάνγκφορντ να βρίσκει ρυθμό, μείωσε σε 49-63 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η απάντηση ήταν ξανά ο Ερικ Γκριν που έφτασε του 22 πόντους σε 22 λεπτά συμμετοχής με εκπληκτικά ποσοστά και πολλές εύστοχες ενέργειες από σουτ που έφτιαξε μόνος του.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει πλεονέκτημα 15 πόντων (54-69) και αυτό που χρειαζόταν είναι να κάνει τα βασικά καλά η ελληνική ομάδα, για να φέρει εις πέρας την αποστολή της στο Καζάν.

Η ύστατη προσπάθεια της Ούνιξ

Ήταν λογικό οι γηπεδούχοι να προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την έλλειψη μεγάλου ροτέσιον από την πλευρά του Ολυμπιακού και να προσπαθήσουν να στήσουν την ύστατη προσπάθεια αντεπίθεσης. Με τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα τρία λεπτά, η Ούνιξ μείωσε σε 58-69 και με τρίποντο του Λάνγκφορντ, μείωσε ακόμα περισσότερο, στο 61-69.

Απέμεναν 6 λεπτά, το ρεζερβουάρ της ενέργειας άδειαζε και ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει δυνάμεις και κάποιες μαζεμένες αμυντικές και επιθετικές λύσεις, για να μην “πετάξει στα σκουπίδια” την πολύ καλή προσπάθεια που έκανε σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Ένα καλάθι – σπεσιαλιτέ του Πρίντεζη και ένα δύσκολο φόλοου του Μιλουτίνοφ μετά από επιθετικό ριμπάουντ, πήγαν ξανά τον Ολυμπιακό στο +11 (63-74) και εκεί φάνηκε πως οι κόκκινοι έφεραν οριστικά και αμετάκλητα το παιχνίδι εκεί που το ήθελαν.

Με τρίποντο του Αντίποφ η Ούνιξ έριξε ξανά την διαφορά κάτω από τους 10 (68-77), αλλά ο Πρίντεζης απάντησε… ακαριαία με δύο τρίποντα (68-83) και “έκοψε τα πόδια” των αντιπάλων του. Ο υπαρχηγός και παντοτινός στρατιώτης του Ολυμπιακού “κλείδωσε” την νίκη για την ομάδα του και η ελληνική ομάδα πέτυχε μια ακόμα σημαντική νίκη.