Αφεντικό στο ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ η Φενέρ του Ομπράντοβιτς!

2017-02-02T21:55:15+00:00 2017-02-02T22:01:22+00:00.

02/Feb/17 21:55

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε μεταμορφωμένη από τα αποδυτήρια, πήρε σπουδαία νίκη με 77-71 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και αύξησε ακόμα περισσότερο τις πιθανότητες της για να εξασφαλίσει πλεονέκτημα έδρας ενόψει των playoffs.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο μισό και με κορυφαίους του Ούντο (15π, 11ρ) και Μπογκντάνοβιτς (12π, 8ασ.) πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας είχε με τη σειρά του 9 πόντους μαζί με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα

Αντιθέτως, για λογαριασμό των φιλοξενούμενων που έμειναν χαμηλά δημιουργικά με μόλις 10 ασίστ, “έλαμψε” ο Νάντο Ντε Κολό με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ χωρίς ωστόσο να πάρει τις ανάλογες βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση ιδιαίτερα άστοχες με τους Κουρμάνοφ και Βοροντσέβιτς να σκοράρουν έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και να διαμορφώνουν το 9-4 υπέρ της ΤΣΣΚΑ. Το τηλεοπτικό τάιμ άουτ βοήθησε τη Φενέρμπαχτσε να αντιδράσει αφού με σερί 7-0 πέρασε μπροστά (11-9) δια χειρός του Γιαν Βέσελι.

Η πολύ κακή ποιοτικά πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 15-14 για τους γηπεδούχους που σούταραν με 0/5 τρίποντα, είχαν μόλις 1 ασίστ αλλά πήγαν στη γραμμή των ελεύθερων βολών έξι φορές (9/12).

Στα επόμενα λεπτά η νευρικόητα συνέχισε να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα με τον Ντίξον να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 20-20 έπειτα από πολύ δύσκολο τρίποντο. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ενδιάμεσο είδε τον Γιαν Βέσελι να χρεώνεται με 3 φάουλ αλλά ο Πέρο Άντιτς που τον αντικατέστησε συνδέθηκε με το καλάθι για το 27-25.

Οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς, οι διαιτητές σφύριζαν την κάθε επαφή και το τρίποντο του Νάναλι διαμόρφωσε το 36-32 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει τάιμ άουτ. To φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ωστόσο άνηκε εξ ολοκλήρου στην ΤΣΣΚΑ που έτρεξε σερί 8-0 και πήγε στα αποδυτήρια διατηρώντας μικρό προβάδισμα (40-36).

Αλλαγή σκηνικού και αφεντικό οι Τούρκοι

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Φενέρ παρουσιάστηκε αγνώριστη αφού έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και επιτέθηκε με πλάνο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις δύο πόντους σε έξι λεπτά με αποτέλεσμα να βρεθούν σε μειονεκτική θέση (50-42) δεχόμενοι σερί 14-0.

Το εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να κυνηγάει στο σκορ με 60-51 πληρώνοντας τα χαμηλά ποσοστά (4/14 τρίποντα) και κυρίως την έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση με μόλις 7 ασίστ.

Τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν επικίνδυνα για τους φιλοξενούμενους που με μπροστάρη τον Ντε Κολό πλησίασαν μετά από ώρα στο -6 (65-59). Ο Γάλλος γκαρντ σκόραρε με κάθε τρόπο αλλά η συνεργασία των Σλούκα-Βέσελι έδωσε ανάσα στη Φενέρμπαχτσε για το 67-61 με 4.35′ για το τέλος.

Η ΤΣΣΚΑ ακούμπησε τη μπάλα στον Όγκουστιν εκμεταλλευόμενη τα συνεχή μις ματς και δικαιώθηκε αφού ο Αμερικάνος διαμόρφωσε το 71-67 με 1.46′ να απομένουν για τη λήξη. Τα αμυντικά κενά ωστόσο συνέχισαν να αποτελούν πρόβλημα και το νέο καλάθι του εξαιρετικού Ούντο (15π) έκρινε οριστικά το αποτέλεσμα.

Το τελικό 77-71 βρήκε δίκαιους νικητές τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 14-7 και πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την ΤΣΣΚΑ (15-6).