ΤΣΣΚΑ: Με τέτοιο Ντε Κολό δεν μπορεί να χάσει!

2017-02-23T19:54:53+00:00 2017-02-23T19:54:53+00:00.

23/Feb/17 19:54

Ένα βήμα πιο κοντά στη δεύτερη θέση και πάντα σε επίκαιρο σημείο για να διεκδικήσει την πρώτη βρέθηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που επέστρεψε με νίκη επί της Μακάμπι που ξέμεινε μόνο με μαθηματικές πιθανότητες…

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 93-81 (εδώ τα full stats), ίσως λίγο δυσκολότερο από ότι λέει το σκορ αλλά με δίκαιο και καθαρό τρόπο, χάρη σε ακόμα μία καθοδήγηση και ηγετική παρουσία του Ντε Κολό που μαζί με τις “παλιοσειρές” της ΤΣΣΚΑ– Τεόντοσιτς και Χάινς- δεν άφησαν τη Μακάμπι να γίνει απειλητική.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΤΣΣΚΑ δεν έδειξε να πτοείται από τη διακοπή, ενώ αντίθετα η Μακάμπι είχε την πρότερη κακή εικόνα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 26-14 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Ντε Κολό και Χάινς να έχουν από επτά πόντους απέναντι στην τραγική άμυνα των Ισραηλινών.

Η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους (39-21) αλλά η άμυνα της ΤΣΣΚΑ χαλάρωσε εντελώς και η Μακάμπι με πολλές αλλαγές στο ροτέισον (έπαιξαν αρκετά οι Ισραηλινοί, έξω ο Γκάουντλοκ) το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας ακόμα και σε 43-39! Το μπάσκετ αλάνας συνεχίστηκε, η Μακάμπι βολεύτηκε με το άνοιγμα του σκορ και κρατήθηκε αν μη τι άλλο στο παιχνίδι στο συναρπαστικό δεύτερο δεκάλεπτο που τέλειωσε με 34-28 (54-48 η ΤΣΣΚΑ στο ημίχρονο με Ντε Κολό 13, Χάινς 12 και Λάντεσμπεργκ 13).

Το τύπου… All Star Game παιχνίδι άλλαξε περιεχόμενο στο τρίτο δεκάλεπτο, γυρνώντας σε αμυντικούς προσανατολισμούς από αμφότερους. Ο ρυθμός έπεσε αλλά η διαφορά δεν άλλαξε δραματικά (65-58), με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει με 69-60 πάντα με τον Ντε Κολό πρωταγωνιστή (16π.). Η χρησιμοποίηση τόσων Ισραηλινών παικτών (Μέκελ, Πνίνι, Σεγκέβ, Οχαγιόν ακόμα και ο Λάντεσμπεργκ) για αρκετή ώρα, έκανε την ομάδα του Μπαγκάτσκις πιο μαχητική στην άμυνα (73-66 στο 33’).

Η ποιότητα όμως της ρωσικής ομάδας και το δίδυμο Μίλος-Ντε Κολό που ενεργοποιήθηκε την κρίσιμη ώρα (82-70 στο 37′), δεν άφησαν τη Μακάμπι να γίνει απειλητική και ουσιαστικά την έστειλαν… σπίτι της οριστικά για φέτος.

Που κρίθηκε:

Στην εμπειρία, το βάθος και την ποιότητα της ΤΣΣΚΑ που όταν χρειάστηκε «χτύπησε» στην επίθεση, αλλά ανταποκρίθηκε και στην άμυνα όταν αντέδρασε η Μακάμπι.

Παίκτης- κλειδί:

Ποιος άλλος από τον Νάντο Ντε Κολό; Ο Γάλλος ήταν σε ακόμα ένα παιχνίδι πρώτος σκόρερ του αγώνα, εξαφανίζοντας κάθε κίνδυνο για την ΤΣΣΚΑ απέναντι σε μία άμυνα που δεν μπόρεσε να περιορίσει στο ελάχιστο…