Φουλ για playoffs ο Ερυθρός Αστέρας!

2017-02-23T20:55:31+00:00 2017-02-23T20:55:31+00:00.

23/Feb/17 20:55

Ακόμα πιο κοντά στον στόχο της πρόκρισης στα Playoffs βρίσκεται ο Ερυθρός Αστέρας που πήρε μεγάλη νίκη με 77-58 απέναντι στη Γαλατασαράι και απέδειξε πως εντός έδρας είναι… αχτύπητος!

Οι Σέρβοι πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους με τους Κούζμιτς (16π, 8ρ) και Λάζιτς (17π, 2ρ) να δίνουν λύσεις στην επίθεση, την ώρα που ο σταθερά καλός φέτος Στέφαν Γιόβιτς είχε 6 πόντους και 8 ασίστ.

Ακόμα ένα κακό βράδυ για την Γαλατασαράι που πλέον έχει συμβιβαστεί με τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο τα εκατέρωθεν τρίποντα των Τζένκινς και Γκιουλέρ διαμόρφωσαν το 11-10 στο 5′ με τις άμυνες να είναι αρκετά χαλαρές. Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε να ελέγχει τον ρυθμό αλλά αδυνατούσε να οικοδομήσει διαφορά αφού πρώτα το τρίποντο του Φιτιπάλδο (18-15) και στη συνέχεια το καλάθι του Ντέι (20-17) διατήρησε τη Γαλατασαράι σε απόσταση μιας κατοχής.

Το ξέσπασμα που έψαχναν οι Σέρβοι το βρήκαν στα επόμενα λεπτά αφού με βασικό όπλο την άμυνα τους περιόρισαν την παραγωγικότητα των παικτών του Εργκίν Αταμάν. Αντιθέτως, ο Λάζιτς (4/4 τρίποντα) και ο Σιμόνοβιτς (2/2 δίποντα, 4/4 βολές) ανέλαβαν να “κουβαλήσουν” την ομάδα τους στο σκοράρισμα διαμορφώνοντας το 34-24. Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε “φτερά” στον Ερυθρό Αστέρα που κυριάρχησε πλήρως πάνω στο παρκέ και με αιχμή του δόρατος τον Κούζμιτς ξέφυγε για πρώτη φορά με +16 (43-27).

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-29 και τους “ερυθρόλευκους” να έχουν θέσει από νωρίς βάσεις νίκης για να βρεθούν ακόμα πιο κοντά στην πρόκριση στα Playoffs.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε αφού οι γηπεδούχοι διατήρησαν με ευκολία τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους πρώτα με τον Κούζμιτς (50-31) και στη συνέχεια με τον Λάζιτς (54-34). Τα λάθη της Γαλατασαράι είχαν φτάσει πλέον τα 17 (!) όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η κακή άμυνα που επέτρεψε στους αντιπάλους να σουτάρουν με 7/14 τρίποντα και 16/32 δίποντα.

Μοιραία η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 64-42 με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού και τους Σέρβους οπαδούς να δίνουν ακόμα μία παράσταση στην εξέδρα.

Από αυτό το σημείο και για το υπόλοιπο του αγώνα οι ομάδες χαλάρωσαν αρκετά με τον Ντιόν Τόμπσον να διαμορφώνει το 73-51 έπειτα από κλέψιμο του Λάζιτς. Λίγες κατοχές μετά ο Φιτιπάλντο πέτυχε τρίποντο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο τελικό 77-58 αφού στο τελευταίο δίλεπτο καμία πλευρά δεν κατάφερε να συνδεθεί με το καλάθι.