Φενέρμπαχτσε: Με Ούντο και Μαχμούτογλου διπλό τετράδας στο Κάουνας! (videos)

2017-03-02T19:50:08+00:00 2017-03-02T22:19:52+00:00.

02/Mar/17 19:50

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε με 76-67 από το Κάουνας παρά τις ελλείψεις της (Σλούκας, Βέσελι) παραμένοντας φαβορί για την τέταρτη θέση και το πλεονέκτημα έδρας που δίνει αυτή για τα πλέι οφς της Ευρωλίγκας!

Ο Έκπε Ούντο έπαιξε και για τον Βέσελι και ο Μαχμούτογλου ήταν ο άσος στο μανίκι του Ομπράντοβιτς που νίκησε τον παλιό του παίκτη, Σάρας Γιασικεβίτσιους και κράτησε την απόσταση του από τον Παναθηναϊκό δείχνοντας χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε στο ημίχρονο με 31-30 εκμεταλλευόμενος τα σοβαρά προβλήματα οργάνωσης του παιχνιδιού της Φενέρ που εκτός από τον Ούντο (8π.), δεν είχε σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεσης της σουτάροντας ανεξέλεγκτα πολλά τρίποντα. Η Φενέρ προηγήθηκε με 19-17 στο 10’, αλλά οι γηπεδούχοι κυρίως με τον Γιανκούνας γύρισε το παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο όμως, ήρθε από τον πάγκο ο Μαχμούτογλου και με 4/4 τρίποντα και συνολικά 14 πόντους έδωσαν μαζί με τον Ούντο (14π.) προβάδισμα 55-48 στους φιλοξενούμενους δείχνοντας να πατάει πιο γερά στα πόδια της.

Όχι για πολύ όμως. Η Ζαλγκίρις με τον Πάνγκος και τον Μότουμ επέστρεψε στο παιχνίδι (56-55), ωστόσο η αντεπίθεση των γηπεδούχων αφύπνισε τους παίκτες του Ζοτς που με τρίποντο του Ντίξον και λέι απ του Μπογκντάνοβιτς ξέφυγε με 68-58 (12/26 τρίποντα στο 36’), κυριαρχώντας στο παρκέ χάρη και στην άμυνα της.

Οι όποιες προσπάθειες της Ζαλγκίρις να γυρίσει το παιχνίδι στο τελευταίο τετράλεπτο έπεσαν στο κενό αφού είχε σοβαρό πρόβλημα στη διάσπαση της άμυνας του Ζοτς, μην μπορώντας να ανοίξει το σκοράρισμα της. Ο Πάνγκος μείωσε σε 65-72 (1.20” πριν το τέλος) αλλά ο χρόνος δεν επαρκούσε για κάτι καλύτερο…

Που κρίθηκε:

Η άμυνα της Φενέρ, η μεγάλη εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Έκπε Ούντο, οι περιφερειακές λύσεις και το ξέσπασμα του Μαχμούτογλου που ώθησε την ομάδα του, ήταν τα στοιχεία που έκαναν τη διαφορά.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Έκπε Ούντο έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο (16π., 7ριμπ., 5ασ., 4ταπ.), αλλά ο Μαχμούτογλου με 4/4 τρίποντα μπορεί να θεωρηθεί παίκτης-κλειδί αφού “ξεκόλλησε” επιθετικά την ομάδα του, τραβώντας και τους υπόλοιπους στο δεύτερο ημίχρονο.