Πήρε το στέμμα της Ρεάλ η εφτάψυχη Γαλατά! (videos)

2017-03-02T20:25:40+00:00 2017-03-02T21:11:14+00:00.

02/Mar/17 20:25

Η Γαλατάσαραϊ παρά τα προβλήματα της νίκησε την πιο “καυτή” ομάδα της Ευρωλίγκας, Ρεάλ, η οποία είδε το αήττητο εννιά αγώνων να λαμβάνει τέλος!

Η τουρκική ομάδα μολονότι αγωνίστηκε δίχως τους Μπλέικ Σίλμπ και Εμίρ Πρέλντζιτς αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και νίκησε με 87-84 τους Μαδριλένους που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση το 2017!

Η Γαλατά νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία της τη Ρεάλ και μάλιστα το έκανε σε μια περίοδο, όπου η “βασίλισσα” έτρεχε το μεγαλύτερο σερί στην Ευρωλίγκα καθώς είχε εννιά σερί νίκες. Επίσης, αν Μαδριλένοι κέρδιζαν τότε θα εξασφάλιζαν και μαθηματικά την πρόκριση τους στα playoffs.

Ο Όστιν Ντέι (20π. με 4/6τρ.) με τον Τζον Ντίμπλερ (17π. με 5/5τρ.), όμως, ήταν σε τρομερή κατάσταση και ηγήθηκαν της Γαλατά, η οποία δεν πανικοβλήθηκε ούτε όταν η Ρεάλ επέστρεψε από το -18 (73-55) και προηγήθηκε με 84-80!

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι, όπως άλλωστε αναμενόταν, ήταν άκρως επιθετικό κι από τη στιγμή που η Γαλατά ήταν εύστοχη το παιχνίδι απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον. Η τουρκική ομάδα ήταν άκρως αποτελεσματική έξω από τα 6μ75 κι έβαλε πολλά ζόρια στην Ρεάλ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 11/18 τρίποντα και βρέθηκαν να προηγούνται με 67-53 στο 26’, με τον Όστιν Ντέι να είναι ο πρωτοστάτης της τρομερής Γαλατά που έκανε επιμέρους 24-14 στην τρίτη περίοδο!

Η Ρεάλ, όμως, μπήκε φουριόζα στο τελευταίο δεκάλεπτο και πολύ γρήγορα άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά και με επιμέρους 24-7 ολοκλήρωσε την ανατροπή! Ο Ράντολφ πέτυχε το συγκεκριμένο διάστημα 9 πόντους κι οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 84-80!

Οι παίκτες του Αταμάν, όμως, δεν κατέρρευσαν μολονότι είδαν την αντίπαλο τους να επιστρέφει από το -18 σε 5.5 λεπτά και να προηγείται με 4 πόντους! Με 7 αναπάντητους πόντους έκαναν το 87-84, 11.7’’ πριν το φινάλε!