Σπουδαίο “διπλό” του made in USA Ολυμπιακού

2017-03-02T21:50:43+00:00 2017-03-02T22:13:36+00:00.

Lefteris Moutis

02/Mar/17 21:50

Ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική νίκη (82-71) στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι στο κυνήγι της τετράδας με την τριάδα των Γκριν, Ουότερς και Λοτζέσκι να ξεσπούν επιθετικά και τους Πρίντεζη, Παπανικολάου να ηγούνται!

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Αλμα για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας έκαναν οι Πειραιώτες, οι οποίοι έχουν την ευκαιρία να εδραιώσουν τη θέση τους στην τετράδα στα επόμενα δυο συνεχόμενα εντός έδρας ματς με Νταρουσάφακα και Γαλατασαράι.

Η νίκη άλλωστε στο Τελ Αβίβ ήταν σημαντική από βαθμολογικής άποψης, καθώς η Μακάμπι δεν μπορούσε να απειλήσει τους “ερυθρολεύκους”, οι οποίοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Πρίντεζη, Παπανικολάου και τους Γκριν, Ουότερς και Λοτζέσκι να κάνουν τη διαφορά.

Ο Βασίλης Σπανούλης έλειπε και ο Ολυμπιακός ήξερε ότι έπρεπε να στηριχθεί ακόμα περισσότερο στην άμυνα του. Διαθέτει άλλωστε την καλύτερη στην Ευρωλίγκα και έπρεπε να την επιβεβαιώσει απέναντι σε μια ομάδα που διακρίνεται για το ατομικό ταλέντο της και μπορεί να κάνει ζημίες όταν βρίσκονται σε καλή μέρα οι σταρ της.

Στον πρώτο γύρο άλλωστε στο ΣΕΦ, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να κερδίσουν τους Πειραιώτες σε μια ανάλογη περίσταση. Τις επόμενες 14 αγωνιστικές όμως, κέρδισαν μόλις τρεις αγώνες…

Οι απουσίες “πλήγωσαν” τη Μακάμπι

Οι απουσίες όμως, της “ομάδας του λαού” ήταν σημαντικές και δυσαναπλήρωτες. Οι Ντέβιν Σμιθ, Αντριου Γκάουντλοκ, Κουίνσι Μίλερ και Τζο Αλεξάντερ (συμπεριλήφθηκε στη δωδεκάδα, αλλά δεν πάτησε στο παρκέ) δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα προβλήματα τραυματισμών, ενώ και ο νεοαποκτηθείς Ντάιαμον Σίμπσον, δεν κατάφερε να φθάσει εγκαίρως στο Τελ Αβίβ. Ο Αϊναρς Μπαγκάτσκις λοιπόν, παρέταξε εντεκάδα χρησιμοποιώντας μόνο εννιά παίκτες.

Αυτός που έδειχνε “απελευθερωμένος” εξαιτίας των απουσιών από πλευράς Μακάμπι ήταν ο Σίλεϊ, ο οποίος κατάφερε να κάνει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά (8-5, 6′). Ο Παπανικολάου έκανε γρήγορα δυο φάουλ, το σχήμα με τους ΠαπαπέτρουΠρίντεζη στις θέσεις των φόργουορντ δεν λειτούργησε και έτσι ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, έδειχνε να έχει επιθετικό πρόβλημα και να μην έχει την απαιτούμενη σταθερότητα στην απόδοση του.

Οι “ερυθρόλευκοι” απέκτησαν για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων (13-21, 11′) χάρη σε 10-0 σερί, αλλά η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου και μείωσαν άμεσα σε 20-21 (14′).

“Καυτοί” Πρίντεζης και Λοτζέσκι

Ωστόσο, μόλις πάτησε στο παρκέ ο Λοτζέσκι και έπαιξε ο Πρίντεζης στο πλάι του Μπιρτς στη ρακέτα, οι δυο πρώτοι βρήκαν ρυθμό και έκαναν τη διαφορά. Ο αρχηγός (ελλείψει του “Kill-Bill”) πήρε φάσεις κοντά και μακριά από το καλάθι εκθέτοντας την άμυνα της Μακάμπι και ο Λοτζέσκι ήταν “καυτός” φθάνοντας τους 10 πόντους με 4/4 σουτ εντός παιδιάς στο 16′.

Το ξέσπασμα του Λοτζέσκι έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στο +8 (28-20) και έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω. Ο Πρίντεζης ήταν κυριαρχικός φθάνοντας τους 13 πόντους, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ερικ Γκριν.

Ερικ the gunner Γκριν

Ο Αμερικανός βρήκε χώρο δράσης λόγω της απουσίας του Σπανούλη, ανέλαβε αρκετές προσπάθειες, έκλεισε ιδανικά το δεύτερο δεκάλεπτο με πέντε πόντους και ξεκίνησε ακόμα καλύτερα το τρίτο αποτελώντας σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση της ομάδας του.

Ο Γκριν πέτυχε επτά πόντους στα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έχοντας συνολικά 7/9 σουτ μέχρι τότε αποδεικνύοντας ότι μπορεί να κάνει το βήμα μπροστά στα δύσκολα. Ο Παπανικολάου ήταν επίσης σε καλή επιθετικά βραδιά, αλλά  τη μεγάλη διαφορά έκανε η άμυνα του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν εκτός ρυθμού τη Μακάμπι που κατάφερνε να σκοράρει μόνο μετά από προσωπικές ενέργειες και έδειχνε χωρίς πλάνο στο παιχνίδι της. Η διαφορά έφθασε στο +15 (43-58, 29′) και ο αγώνας έδειχνε ότι είχε ήδη πάρει το δρόμο του από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με εκτελεστή Ουότερς και πολυεργαλείο τον Παπανικολάου

Η Μακάμπι δεν κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα ξανά, καθώς και πάλι έβρισκε πόντους σχεδόν αποκλειστικά σε ανοικτό γήπεδο με τον Λάντσεσμπεργκ και τον Οχαγιόν να είναι οι μοναδικοί που κατάφερναν να διασωθούν. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός είχε πλειάδα παικτών που ήταν έτοιμοι να κάνουν τη διαφορά και επιθετικά.

Μόλις σίγησαν οι Πρίντεζης και Γκριν, ανέλαβε δράση ο Παπανικολάου σε ένα ακόμα “γεμάτο” παιχνίδι του και κυρίως ο Ουότερς στο καλύτερο του επιθετικά παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε δέκα πόντους στην τελευταία περίοδο με τα δυο συνεχόμενα τρίποντά του να στέλνουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +18 (52-70, 33′). Ο Λοτζέσκι έφθασε τους 14 πόντους, αλλά ο Ολυμπιακός στο 37′ με το αβαντάζ στο +17 γύρισε το… διακόπτη.

Η Μακάμπι έτρεξε σερί 8-0, μείωσε σε 69-78, αλλά δεν μπορούσε να μειώσει περαιτέρω και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε ένα σπουδαίο “διπλό” στο δρόμο για το πλεονέκτημα έδρας!