Μπαρτσελόνα: Αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών

2017-03-03T22:33:30+00:00 2017-03-03T22:50:31+00:00.

03/Mar/17 22:33

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τον αγώνα με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας μέσα στο… σπίτι της με τον χειρότερο δυνατό τρόπο και μοιραία έκανε αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Συγκεκριμένα, οι τέσσερις πόντοι που πέτυχε το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην πρώτη περίοδο απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αποτελεί τη χειρότερη επίδοση σε ένα δεκάλεπτο στην ιστορία της ισπανικής ομάδας στην Ευρωλίγκα.

Πέρα από αυτό, η διαφορά των 25 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (4-29) του ίδιου αγώνα, είναι η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία έχει χάσει σε μία περίοδο η ισπανική ομάδα. Το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ ήταν οι 23 πόντοι διαφοράς από το παιχνίδι με την Μπενετόν.

Αξίζει πάντως να αναφέρουμε πως γενικά, η μεγαλύτερη διαφορά σε ένα δεκάλεπτο ήταν η 27 πόντοι στον αγώνα της Κίντερ Μπολόνια με την Εστουντιάντες. Η ιταλική ομάδα είχε καταφέρει στο δεύτερο δεκάλεπτο του συγκεκριμένου αγώνα (01/02/2001) να κερδίσει με 39-12, ενώ ο αγώνας είχε ολοκληρωθεί με σκορ 113-70 υπέρ της Κίντερ Μπολόνια.