ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Έκανε την δουλειά και προκρίθηκε στα πλέι οφς

2017-03-09T19:47:11+00:00 2017-03-09T20:09:39+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

09/Mar/17 19:47

Χωρίς να εντυπωσιάσει η ΤΣΣΚΑ έπαιξε όσο χρειαζόταν για να επικρατήσει με 85-69 της Γαλατασαράι, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκα

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που διατηρήθηκε έτσι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 19-6, εξασφαλίζοντας παράλληλα την είσοδο της στα πλέι οφς της διοργάνωσης, πέντε αγώνες πριν το φινάλε.

Παράλληλα, διπλασίασε τις επιτυχίες της επί της τουρκικής ομάδα,ς η οποία υποχώρησε στο 8-17, έχοντας κερδίσει την προηγούμενη αγωνιστική την Ρεάλ, αποτέλεσμα που επανέφερε την ΤΣΣΚΑ στην κορυφή.

Ουσιαστικά οι πρωταθλητές Ευρώπης καθάρισαν με την υπόθεση νίκη στην δεύτερη περίοδο, διάστημα κατά το οποίο πραγματοποίησαν και την καλύτερη τους εμφάνιση, καθώς έτρεξαν αρχικά ένα 25-3 για να μετατρέψουν το 13-17 του 10΄ σε 38-20 στο 17΄ και στην συνέχεια να μην κοιτάξουν ξανά πίσω τους μέχρι το τέλος.

Ο Νάντο ΝτεΚολό είχε 16 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την ρωσική ομάδα προηγούμενη με 46-29, χωρίς να παίζει ελκυστικό μπάσκετ, αλλά έκανε την δουλειά της, για να φτάσει σε άλλη μια νίκη στον φετινό μαραθώνιο της Ευρωλίγκα.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αυτό τους το προβάδισμα, με τους παίκτες της Γαλατά να καταφέρνουν να μειώσουν μέχρι και τους 10 πόντους (67-57) στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι περισσότερο. Έτσι το τελικό 85-69 ήρθε θα μπορούσε να πει κανείς, φυσιολογικά, για την ρωσική ομάδα, που έχει αναγάγει σε “επιστήμη” τις λεγόμενες… επαγγελματικές νίκες.

Ο Νάντο ΝτεΚολό ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι, έχοντας 22 πόντους με 7/14 σουτ και 8/8 βολές, ενώ προσέθεσε 4 κλεψίματα και τρεις ασίστ.
Μάλιστα, οι 16 από τους επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όταν και η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να χτίσει ένα πλεονέκτημα (40-22) ικανό για να της δώσει μια άνετη νίκη.

Που κρίθηκε
Είναι προφανές ότι για την Γαλατασαράι, η οποία ξεκίνησε ανταγωνιστικά το ματς, προηγούμενη με 9-14 και 13-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, όλα τελείωσαν στην δεύτερη περίοδο.
Ένα καταιγιστικό 7λεπτο της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη είχε σαν αποτέλεσμα ένα επιμέρους 25-3 για το (38-20) και κάπου εκεί η υπόθεση νίκη είχε κριθεί.

Δεκάλεπτα: 13-17, 46-29, 65-49, 85-69
Διαιτητές: Γιαβόρ, Μπελόσεβιτς, Τριβίτσκι