Άντεξε και επέστρεψε στις νίκες η Μακάμπι Τελ Αβίβ

2017-03-09T22:06:57+00:00 2017-03-09T22:08:32+00:00.

09/Mar/17 22:06

Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αρμάνι Μιλάνο δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στα πλει οφ της φετινής Ευρωλίγκας, αλλά αγωνίστηκαν για το γόητρο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με σκορ 92-82.

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Έτσι οι Ισραηλινοί αντέδρασαν μετά τις ήττες από ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ολυμπιακό και έφτασαν στο 9-16 ανεβαίνοντας στην 12η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο βρίσκεται πλέον στο 7-18, όντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Κόλτον Άιβερσον με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντι Τζέι Σίλι με 15 πόντους και 7 ασίστ. Πρώτος σκόρερ πάντως για την Μακάμπι ήταν ο Βίκτορ Ραντ με 17 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρακίμ Σάντερς με 19 πόντους.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα εδώ

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές. Μάλιστα η Μακάμπι κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να πετύχει 26 πόντους, με τους Ιταλούς να μην έχουν καλή απόδοση στην άμυνα. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 26-20 υπέρ των γηπεδούχων που κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι και στη συνέχεια να ξεφύγουν στο σκοράρισμα. ΟΙ Ραντ και Άιβερσον ήταν εξαιρετικοί στον επιθετικό τομέα, με την Αρμάνι Μιλάνο να μην μπορεί να τους σταματήσει. Η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Μακάμπι να μην πατάει… φρένο και να συνεχίζει να είναι πολύ καλή επιθετικά. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-35,

Ο Σάντερς από την πλευρά των φιλοξενουμένων, το πάλεψε όσο μπορούσε στην επίθεση, αλλά το πρόβλημα της Αρμάνι ήταν η άμυνα, την οποία και βελτίωσαν οι Ιταλοί στο τρίτο δεκάλεπτο. Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να παίξουν καλύτερα στην άμυνα, μείωσαν τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι, αφού το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 70-61. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Μακάμπι συνήλθε και απέκτησε και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Αρμάνι δεν βρήκε τις λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν τελικά στη νίκη με σκορ 92-82.

Που κρίθηκε:

Η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να μπει και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους, αλλά στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι βελτίωσε και πάλι την άμυνά της και δεν επέτρεψε στην ιταλική ομάδα να ελπίζει για την ανατροπή.