Πύρρειος νίκη για τη Φενέρ στο Μπάμπεργκ!

2017-03-16T22:37:46+00:00 2017-03-16T22:42:35+00:00.

16/Mar/17 22:37

Μετά την εντός έδρας ήττα από την Μπασκόνια την προηγούμενη εβδομάδα, η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε στη Γερμανία απέναντι στην Μπάμπεργκ και πήρε ένα μεγάλο “διπλό”, κερδίζοντας με 83-78.

Με αυτή τη νίκη η τουρκική ομάδα έφτασε στο 17-9 και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, κρατώντας μία μικρή διαφορά από τις ομάδες που βρίσκονται ακριβώς από κάτω και κάνοντας ένα ακόμη βήμα προς το πλεονέκτημα της έδρας. Αξίζει όμως να αναφέρουμε πως ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς υπέστη διάστρεμμα στο ίδιο πόδι που τον είχε κρατήσει εκτός για αρκετό καιρό, ωστόσο αυτή τη φορά ο τραυματισμός του δεν φαίνεται να είναι το ίδιο σοβαρός.

Από την πλευρά της η Μπάμπεργκ βρίσκεται πλέον στο 9-17, με τον Νίκο Ζήση πάντως να φτάνει τους 279 αγώνες στην Ευρωλίγκα και να ξεπερνάει τον Δημήτρη Διαμαντίδη (278) στη σχετική λίστα της Ευρωλίγκας. Ο Έλληνας γκαρντ της γερμανικής ομάδας αγωνίστηκε για 22’29” και είχε 15 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός πως ο Νίκολο Μέλι έμεινε άποντος!

Από τους νικητές ο Μπόμπι Ντίξον έκανε ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ! Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Λουίτζι Ντατόμε με 16 πόντους, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Έκπε Ούντο.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι Τούρκοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι, θέλοντας να επιβάλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά. Ο Μπόμπι Ντίξον ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα με 3/3 τρίποντο και μεγάλα σουτ, ενώ σε πολύ καλή κατάσταση επιθετικά ήταν και οι Κάλινιτς και Βέσελι. Από την πλευρά των Γερμανών, ο Νίκος Ζήσης έκανε ότι μπορούσε, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-21 υπέρ της Φενέρ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από τη Φενέρμπαχτσε, με τον Ντάριους Μίλερ να ανεβάζει την απόδοσή του και το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 38-42.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα σερί 13-0 για τη Φενερμπαχτσε που πήρε μία καλή διαφορά (38-55) και δείχνοντας πως δύσκολα θα μπορούσε να χάσει αυτό το ματς. Η διαφορά που πήραν οι Τούρκοι ήταν μεγάλο, ενώ οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν με το τρίτο δεκάλεπτο πάντως να ολοκληρώνεται με 56-68. Στην τελευταία περίοδο, η Μπάμπεργκ έφτασε ακόμα και στο -5 (71-76), δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πιστέψουν στην ανατροπή, κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος και φτάνοντας έτσι στο σημαντικό αυτό “διπλό” με σκορ 78-83.

Που κρίθηκε:

Η Μπάμπεργκ κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να μείνει κοντά στο σκορ απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, αλλά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 13-0, παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας και κρατώντας την μέχρι το τέλος του αγώνα.