“Ζωντανή” στο κυνήγι της πρόκρισης η Νταρουσάφακα

2017-03-24T20:12:16+00:00 2017-03-24T20:25:31+00:00.

24/Mar/17 20:12

Η Νταρουσάφακα έκανε τη δουλειά της απέναντι στη Γαλατάσαραϊ, κερδίζοντας με 73-67 και πλέον περιμένει… στραβοπάτημα του Ερυθρού Αστέρα στη Βαρκελώνη, προκειμένου να πάρει την κατάσταση στα χέρια της.

Το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ έφτασε στο 14-14 και περιμένει ήττα των Σέρβων (είναι στο 15-12). Αν συμβεί αυτό και οι Τούρκοι κερδίσουν την Μπάμπεργκ στη Γερμανία και τον Ερυθρό Αστέρα στην τελευταία αγωνιστική, τότε προκρίνονται στην επόμενη φάση, αφού έχουν κερδίσει και στο Βελιγράδι.

Κορυφαίος για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Μπραντ Ουόναμεϊκερ, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Κλάμπερ και Ουίλμπεκιν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίτσοφ με 17 πόντους.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ. Οι Ντέι και Πλάις κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους προς το καλάθι της Νταρουσάφακα η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-18. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους με τα τρίποντα (8/16 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά οι παίκτες της Γαλατάσαραϊ δεν το επέτρεψαν με το πρώτο μισό του παιχνιδιού να ολοκληρώνεται με 37-39.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ πάτησαν… γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Ουαναμέικερ – Ουίλμπεκινς – Κλάιμπερν έφτασαν σε διψήφια διαφορά (57-47 στο 26′). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-52 υπέρ των γηπεδούχων που απέκτησαν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στο 28ο λεπτό του αγώνα με 61-47. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο… κόλπο για τη νίκη, αλλά η Νταρουσάφακα πήρε τη νίκη με 73-67.

Που κρίθηκε:

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα έκανε πραγματικά το παιχνίδι της πετυχαίνοντας 24 πόντους και δεχόμενη μόλις 13. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα σε εκείνο το σημείο του αγώνα και το κράτησαν μέχρι το τέλος.