ΡΕΑΛιστικά, ήττα που δεν πονάει!

2017-03-24T21:55:06+00:00 2017-03-24T23:49:47+00:00.

Lefteris Moutis

24/Mar/17 21:55

Η απώλεια του Πρίντεζη αποδείχθηκε δυσαναπλήρωτη και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Ρεάλ (73-79) στο ΣΕΦ και φαίνεται πως θα καταλήξει στην τρίτη θέση.

Tου Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Οι “ερυθρόλευκοι” πάλεψαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά η Ρεάλ επιβλήθηκε για δεύτερη φορά στην ιστορία της εκτός έδρας στο ΣΕΦ και έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβληθεί της “βασίλισσας” χωρίς τον Γιώργο Πρίντεζη, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι πλέον έχασε κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση, ενώ θα πρέπει να κάνει το 2/2 καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου από την ΤΣΣΚΑ, ενώ οι Μοσχοβίτες πρέπει να χάσουν και από τον Παναθηναϊκό.

Η ήττα λοιπόν, ουσιαστικά δεν έβλαψε τον Ολυμπιακό που ήξερε εκ των προτέρων ότι μόνο παραπάνω μπορούσε να πάει στη βαθμολογία.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα
Κυριαρχία του Μιλουτίνοφ στη ρακέτα

Ο Γιώργος Πρίντεζης έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης και οι ισορροπίες του παιχνιδιού άλλαξαν λίγες ώρες πριν το τζάμπολ. Ο Ολυμπιακός ωστόσο, δεν έχασε το παιχνίδι του μέσα στη ρακέτα, ούτε και περιορίστηκε σε σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου, επειδή κυριάρχησε πλήρως στα ριμπάουντ με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να εξουδετερώνει τον Γκουστάβο Αγιόν.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι με τον Σέρβο σέντερ να είναι κυρίαρχος και στις δυο πλευρές του γηπέδου έχοντας 9 πόντους μέχρι το 8′ (18-10), όταν και ο Ολυμπιακός είχε 7 επιθετικά ριμπάουντ έναντι μόλις 5 αμυντικών της Ρεάλ.

Επιθετικά ριμπάουντ και άμυνα έφεραν τη διαφορά

Οι Πειραιώτες ήταν εξαιρετικοί και στην άμυνα, ενώ σκόραραν αρκετά στο ανοικτό γήπεδο ψάχνοντας φάσεις στο τρανζίσιον με τον Παπανικολάου σε ένα ακόμα παιχνίδι να κάνει τα… πάντα σε άμυνα και επίθεση.

Επιστροφή της Ρεάλ με εκτελεστή τον Ράντολφ

Μέχρι τότε ο Γιούλ δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό που ήθελε η Ρεάλ δημιουργικά παρά τους 7 πόντους που πέτυχε, αλλά η “βασίλισσα” κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας στο σκορ με τα σουτ του Ράντολφ, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους σε διάστημα επτά λεπτών μέχρι το 16′ (28-30). Οσο αποτελεσματικός ήταν ο Αμερικανός ψηλός εκτελεστικά, αλλά τόσο ήταν αμυντικά, καθώς πρόλαβε στο πρώτο ημίχρονο να κάνει τρία κοψίματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να διατηρήσει το ρυθμό και το αβαντάζ που είχε αρχικά, παρότι είχε σταθερά περισσότερες κατοχές από την αντίπαλο του -τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με οκτώ περισσότερες.

Βοήθεια από Γιάνγκ

Ο Λούκα Ντόντσιτς έτρεξε πολύ καλά την pick n roll επίθεση της Ρεάλ, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σταθερά σκορ στην επίθεση παρά τις προσπάθειες του Αγραβάνη που πήρε αρκετές προσπάθειες χωρίς, ωστόσο να είναι εύστοχος, ενώ και τα ποσοστά ευστοχίας από μακριά ήταν χαμηλά.

Ο Κεμ Μπιρτς δεν μπορούσε να κάνει τη διαφορά και πήρε μικρό χρόνο συμμετοχής, αλλά ο Πάτρικ Γιάνγκ ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες κάνοντας πολλά μικρά, χρήσιμα πράγματα σε άμυνα και επίθεση.

“Τρίποντες” εκτελέσεις

Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια (37-37) έχοντας πετύχει μέχρι τότε από τρία τρίποντα, αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου επικράτησε “βομβαρδισμός”. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τρία εύστοχα τρίποντα από Παπανικολάου, Σπανούλη και Μάντζαρη και η Ρεάλ ακολούθησε με Τέιλορ και Ματσιούλις.

Οι Πειραιώτες πήραν αβαντάζ 6 πόντων (46-40, 24′), αλλά η Ρεάλ επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι εστιάζοντας στην “σκληρή” πεντάδα της με τους Ντρέιπερ, Ματσιούλις, Ρέγες και Αγιόν να βρίσκονται στο πλάι των Γιούλ ή Ντόντσιτς.

Επιθετικό μπλοκάρισμα του Ολυμπιακού και διαφορά της Ρεάλ

Ο Ολυμπιακός μπλόκαρε επιθετικά και στα τελευταία πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου σκόραρε μόνο με βολές (4/4 από Μιλουτίνοφ και 2/2 από Αγραβάνη) και έτσι η Ρεάλ που ένιωθε πια πολύ καλύτερα και είχε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έτρεξε επιμέρους σκορ 18-6.

Ο Γιούλ βρήκε ρυθμό πετυχαίνοντας επτά σερί πόντους, ο Ράντολφ συνέχισε να τελειώνει τις φάσεις από κοντά και μακριά χωρίς να υπάρχει κάποιος παίκτης του Ολυμπιακού να τον σταματήσει. Η διαφορά υπέρ της “βασίλισσας” έφθασε στο +9 (63-72) στο 37′ και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί.

Αντεπίθεση Ολυμπιακού, αλλά “καθάρισαν” Γιούλ και Ράντολφ

Ωστόσο, ο Μάντζαρης με λέι απ μέσα στην κυκλοφορία στη ρακέτα της Ρεάλ, ο Σπανούλης συνέχισε με τρίποντο μπροστά στον Χάντερ και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 68-72, 1’55΄΄ πριν το φινάλε. Ο Γιούλ είχε 1/2 βολές και ένα λέι απ στον αιφνιδιασμό, ο Παπανικολάου μείωσε, αλλά ο Σπανούλης είχε 1/2 βολές στα 32” και ο Ράντολφ με 2/2 βολές ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς (71-77, 28” πριν το τέλος).

Το πιο δυσάρεστο ωστόσο, γεγονός για τον Ολυμπιακό ήταν ο τραυματισμός του Λοτζέσκι 20 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα…