2017-03-30T20:49:36+00:00 2017-03-30T20:55:15+00:00.

30/Mar/17 20:49

Ο Ολυμπιακός έχασε στην Πόλη από την Εφές και πλέον έχει ακόμα ένα ταξίδι στη Μόσχα, πριν μπει στην μεγάλη μάχη των πλέι οφ, με στόχο να επιστρέψει στα φάιναλ φορ μετά την περσινή του απουσία!

Αποστολή στην Τουρκία, Νίκος Βαρλάς varlas@eurohoops.net

Η Εφές νίκησε τον Ολυμπιακό με 77-69, με κορυφαίους τους Ερτέλ και Χάνεϊκατ σε ένα παιχνίδι που μετά τα πρώτα λεπτά, το καλό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας και το “νεκρό διάστημα” που είχε αμέσως μετά, κύλησε στο ίδιο μοτίβο.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ και είχαν τον ρυθμό με το μέρος τους. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε για ένα καλό διάστημα, για ένα ξέσπασμα που θα άλλαζε την ροή της αναμέτρησης, αλλά δεν τα κατάφερε, παρότι αρκετές φορές μείωσε σε απόσταση αναπνοής. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με το ροτέσιον που επέλεξε στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε πως ήθελε να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα και πλέον οι κόκκινοι έχουν ακόμα ένα ταξίδι στη Μόσχα την επόμενη εβδομάδα, για να ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο και να αρχίσουν να σκέφτονται τα πλέι οφ!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η τρίτη θέση είναι και μαθηματικά αυτή που θα… συνοδεύσει τους ερυθρόλευκους στις μεγάλες μάχες της άνοιξης. Για τον Ολυμπιακό, σούπερ επιθετικά ήταν ο Πρίντεζης με 16 πόντους σε 25 λεπτά και μόλις ένα χαμένο σουτ. Ανεβασμένος έδειξε και ο Βασίλης Σπανούλης που ναι μεν δεν ήταν εύστοχος (4/15) σουτ, αλλά έβγαλε πολλή ενέργεια στο παρκέ, μοίρασε 10 ασίστ και είχε μόλις ένα λάθος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο ματς με πολύ δυνατή άμυνα, με προστασία των αμυντικών ριμπάουντ και σωστή στόχευση των επιθέσεών του στο ποστ. Με τον Παπανικολάου “βδέλλα” πάνω στον Γκρέιντζερ και την γνωστή τακτική των αλλαγών στα σκριν.

Οι κόκκινοι προηγήθηκαν με 2-10 και λίγο αργότερα 9-15, μετά από δύο διαδοχικά καλάθια του Γιώργου Πρίντεζη. Μέχρι εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έπαιρνε άριστα στην άμυνα και πολύ καλό βαθμό στην επίθεση με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει μπει ορεξάτος στο ματς.

Πάλι τα ίδια!

Και μετά ένα από τα συνήθη μπλακ – άουτ, που τα βλέπουμε όλη τη σεζόν σε σχεδόν όλες τις ομάδες, αλλά ακόμα πιο συχνά στον Ολυμπιακό τον τελευταίο μήνα. Η είσοδος του Γάλλου Τόμας Ερτέλ στην αναμέτρηση, άλλαξε τα πάντα. Πάνω από όλα τον ρυθμό, αλλά και τον τρόπο που η Εφές λειτουργούσε στην επίθεση.

Από το 9-15 και έπειτα, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έτρεξε ένα σερί 16-0 και έτσι από το -6, βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +10 (25-15) αμέσως μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου! Όπως είθισται σε τέτοιες καταστάσεις, η άμυνα των ερυθρολεύκων υποχώρησε… ταυτόχρονα με την επίθεση.

Ξαφνικά η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου έχασε την ισορροπία της στην άμυνα, δεν μπορούσε να ελέγξει τα ρήγματα που δημιουργούσε κυρίως ο Ερτέλ και πληγώθηκε και από αρκετά μις – ματς, που δημιούργησε και εκμεταλλεύτηκε η Εφές.

Οι Σπανούλης – Πρίντεζης επέστρεψαν στο παρκέ, ο Γιανγκ πάτησε κι αυτός στο παρκέ πάνω στο οποίο τραυματίστηκε σοβαρά τον Νοέμβρη του 2015 και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει τρόπους να ηρεμήσει, να φρενάρει τον ρυθμό που είχε αποκτήσει η Εφές και να βάλει και… κάποιο καλάθι!

Μετά από 5,5 λεπτά χωρίς σκορ, “έσπασε το ρόδι” ο Δημήτρης Αγραβάνης. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε πλέον δουλειά να κάνει και μάλιστα δύσκολη, επειδή ο ίδιος έδωσε το δικαίωμα με ένα πολύ εμφατικό “νεκρό διάστημα” στον αντίπαλό του όχι απλά να ισορροπήσει το ματς, αλλά να δημιουργήσει και διψήφια διαφορά στο άψε – σβήσε.

Οι Γκριν και Ουότερς έδωσαν επιθετικές ανάσες με τρίποντα, αλλά ο Ερτέλ συνέχιζε να σπέρνει τον πανικό στην ερυθρόλευκη άμυνα και επίσης η Εφές είχε αρχίσει να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ.

Δύο κερδισμένες κατοχές και ένα ακόμα τρίποντο, αυτή την φορά από τον Βασίλη Σπανούλη, έφεραν τον Ολυμπιακό πιο κοντά (32-28) και “έσπασαν” κάπως τον τσαμπουκά της Εφές, που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που έχτισε και να φέρει τον αντίπαλό της σε ακόμα πιο δύσκολη θέση.

Στα τελευταία 2-3 λεπτά του ημιχρόνου, οι κόκκινοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες στην επίθεση με άστοχα σουτ και στην άλλη πλευρά του παρκέ, την ζημιά την έκανε ο Χάνεϊκατ, με πολλή ενέργεια, με καλάθια, με ριμπάουντ. Το τελικό 43-36 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γκρέιντζερ μετά από πάσα του Αμερικανού φόργουορντ.

Οι 7 πόντοι δεν ήταν το πρόβλημα. Το πιο σημαντικό θέμα που είχε να λύσει ο Ολυμπιακός, είναι ο ρυθμός που είχε βρει η Εφές και η άμυνά του στο ποστ, εκεί που η Τουρκική ομάδα είχε κάνει μεγάλη ζημιά.

Οι δύο μονομάχοι είχαν αρκετά κοντινά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, ακριβώς τα ίδια ριμπάουντ (15-4), απλά ο Ολυμπιακός είχε υποπέσει σε δύο περισσότερα λάθη. Βέβαια, είχε 13 ασίστ, έναντι 8 της Εφές. Μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξαν και οι 6 του Βασίλη Σπανούλη, που θα μπορούσαν να ήταν ακόμα πιο πολλές στο ημίχρονο, αν κυρίως ο Γιανγκ, αξιοποιούσε πιο σωστά και αποτελεσματικά κάποιες φάσεις του αρχηγού. Ο Μιλουτίνοφ έπαιξε ελάχιστα και ο Γκριν καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ρυθμό που βόλευε την Εφές

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δίνοντας την μπάλα στον Γιώργο Πρίντεζη στο χαμηλό ποστ. Με δύο σερί καλάθια, ο διεθνής φόργουορντ έφτασε τους 14 πόντους με 7/7 δίποντα και μείωσε σε 43-40! Η Εφές απάντησε με βολές και ένα τρίποντο από τον Μπραντ Πολ (48-40) και γρήγορα αύξησε ξανά την απόσταση από τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Πριν το παιχνίδι ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε έντονες ενοχλήσεις στο στομάχι και ζαλάδες. Με συνέπεια να μην ξεκινήσει στο ματς και να παίξει μόλις 3 λεπτά. Στην ανάπαυλα ήρθε να προστεθούν και οι ενοχλήσεις του Έρικ Γκριν στο πόδι, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να αποφασίζει να μην τον χρησιμοποιήσει ξανά στον αγώνα.

Ετσι, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν με μείον δύο παίκτες, από τις βασικές επιλογές στο ροτέσιον. Η Εφές πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφια τιμή (52-42) και ο Ολυμπιακός όφειλε να βρει τρόπο να αλλάξει τον ρυθμό της αναμέτρησης, να παίξει καλή άμυνα και να παρουσιάσει κάτι καλύτερο και πιο… σταθερό στην δική του επίθεση.

Επίσης, ήταν απαραίτητο να μειώσει τα λάθη του και να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, ιδίως πάνω στη μπάλα. Στο 29′ ο Ολυμπιακός είχε φτάσει τα 10 λάθη και την ίδια στιγμή, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3! Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε, ολοκληρώθηκε και η ελληνική ομάδα δεν είχε κερδίσει κάτι. Αντίθετα, η Εφές με επί μέρους σκορ 15-14, είχε αυξήσει την διαφορά του ημιχρόνου κατά ένα πόντο και ήταν μπροστά με 8 (58-50).

Ναι μεν η παραγωγικότητα της Εφές από τους 22 και τους 21 πόντους είχε πέσει στους 15, αλλά αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, γιατί ήταν αρκετά προβλέψιμος και ακόμα περισσότερο… άστοχος στις επιθετικές του προσπάθειες.

Στην τελική ευθεία

Αφού ο Ολυμπιακός είχε ήδη αστοχήσει σε δύο ελεύθερα τρίποντα και είχε φτάσει τα 4/18, ο Δημήτρης Αγραβάνης ευστόχησε σε ένα και μείωσε σε 58-53. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Αθηναίου, Ουότερς, Παπαπέτρου στο “3”, Αγραβάνη και Γιανγκ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ανήμερα των γενεθλίων του ύψωσε ανάστημα, έβγαλε 2 εξαιρετικές άμυνες και στην επίθεση σκόραρε αρχικά για 2 με ωραίο ποστ απ και έπειτα από το τρίποντο!

Με τους 5 διαδοχικούς πόντους του Παπαπέτρου, ο Ολυμπιακός πλησίασε τον αντίπαλό του στους 2 πόντους (60-58) και στα τελευταία 7 λεπτά, όλα ήταν ανοιχτά, όλα ήταν πιθανά! Η ομάδα του Περάσοβιτς απάντησε με δύο καλάθια του Μπραντ Πολ. Ένα σουτ από μέση απόσταση και ένα από αιφνιδιασμό, μετά από βιαστικό σουτ τριών πόντων του Γιάννη Αθηναίου.

Χρειάστηκα να φτάσουμε στο 36′ για να αποσύρει ο Σφαιρόπουλος τον Αθηναίου και να επιστρέψει στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης. Όμως, το σκορ, ήταν, 68-60 με την Εφές να έχει τρέξει ένα σερί 8-2. Ο Χάνεϊκατ με τρίποντο, έγραψε το 75-67, 2.09” πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε, πλησίαζε, αλλά πάντα οι γηπεδούχοι έβρισκαν τη λύση. Με τους Πρίντεζη (μπήκε για το τελευταίο λεπτό), Μάντζαρη να μην έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλου στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο, προφανώς ο Σφαιρόπουλος τσέκαρε σχήματα και… πρόσωπα.

Ο Χάνεϊκατ έκανε ένα εντυπωσιακό μπλοκ στον Μπιρτς, ο Ντάνστον στην τρανζίσιον επίθεση της Εφές πέτυχε το καλάθι, κέρδισε και φάουλ και κάπως έτσι η διαφορά πήγε ξανά στους 10 πόντους (77-67), 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η Εφές ήθελε περισσότερο τη νίκη, έπαιξε ως το τέλος με τα πιο ποιοτικά της σχήματα, δίκαια κέρδισε και ελπίζει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.