Ερυθρός Αστέρας: Νίκησε Ούνιξ, σκέφτεται Νταρουσάφακα!

2017-03-31T20:56:53+00:00 2017-03-31T21:06:45+00:00.

31/Mar/17 20:56

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην Ούνιξ Καζάν την οποία και κέρδισε με 83-65 και πλέον σκέφτεται μόνο το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκας με αντίπαλο την Νταρουσάφακα.

Με αυτήν τη νίκη, ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε στο 16-13 και παρέμεινε στην 8η θέση, αλλά παρά το γεγονός πως η Νταρουσάφακα έχει ρεκόρ 15-14, θέλει οπωσδήποτε νίκη απέναντι στους Τούρκους στην τελευταία αγωνιστική, προκειμένου να πάρει την 8η θέση. Και αυτό διότι η ομάδα του Ντέιβιτ Μπλατ έχει κερδίσει στη Σερβία και με νίκη και στην τελευταία αγωνιστική θα έχει το πλεονέκτημα.

Κορυφαίοι της σημερινής νίκης του Ερυθρού Αστέρα ήταν οι Μίλκο Μπιέλιτσα και Μάρκο Γκούντουριτς, οι οποίοι σημείωσαν από 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 16 πόντους.

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα να είναι δυνατοί στην άμυνα και να… μπλοκάρουν τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα. Ο Λάνγκφορντ ήταν θετικός στον επιθετικό τομέα και οδήγησε την Ούνιξ Καζάν στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με 10-14 και τους Ρώσους να βρίσκονται στη θέση του οδηγού. Αυτό άλλαξε όμως στη συνέχεια, αφού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ερυθρός Αστέρας επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του. Μέσα σε 10 λεπτά σημείωσε 30 πόντους και πήρε τον έλεγχο του αγώνα με τους Γκούντουριτς, Ουόλτερς και Μπιέλιτσα να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα, ολοκληρώθηκε με σκορ 40-31.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ούνιξ προσπάθησε να μειώσει το σκορ και τα κατάφερε. Μάλιστα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 45-44, αλλά στη συνέχεια και πάλι οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι με 57-49. Στο τελευταία περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε ρυθμούς και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν για τη νίκη. Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 83-65 επί της Ούνιξ Καζάν, ενώ θέλει νίκη και στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Νταρουσάφακα για να προκριθεί στα πλέι οφ.

Που κρίθηκε:

Πολλά λάθη από τους φιλοξενούμενους, σχεδόν τα διπλάσια. Η Ούνιξ Καζάν ολοκλήρσε το παιχνίδι με 22 λάθη σε αντίθεση με τον Ερυθρό Αστέρα που είχε 12. Αυτό το εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι που έκλεψαν 14 φορές την μπάλα.

Παίκτης – κλειδί:

Ο Μίλκο Μπιέλιτσα ήταν εξαιρετικός στο σημερινό παιχνίδι. Μάλιστα, ήταν και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 19 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 4 ριμπάουντ και πολύ καλή παρουσία στην άμυνα.