Την πρωτιά η Ρεάλ και… βασιλικό δώρο στον Παναθηναϊκό

2017-03-31T22:50:37+00:00 2017-04-01T02:19:23+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

31/Mar/17 22:50

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το καθήκον της και με παίκτη-κλειδί τον Ρούντι Φερνάντεθ επικράτησε με 61-56 της Φενέρμπαχτσέ που καιγόταν για τη νίκη, προκειμένου α διατηρηθεί στην τέταρτη θέση.

Η Βασίλισσα έφτασε, έτσι, τις 22 νίκες και σε συνδυασμό με την ήττα της ΤΣΣΚΑ από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο της φετινής ανανεωμένης Ευρωλίγα, ενώ από την άλλη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, πλέον, χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να μπει στα πλει οφς με πλεονέκτημα έδρας και ουσιαστικά ελπίζει σε ένα μικρό θαύμα.

Οι Μαδριλένοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη χάρις σε ένα ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου, που είχε σαν αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 19-4 με πρωταγωνιστές τους Ρούντι Φερνάντεθ (11π., με 3/3τριπ.) και Σέρχιο Γιουλ (16π.) και να μετατρέψουν το εις βάρος τους 32-39 σε 51-43.

Η Φενέρ, που παρότι κατάφερε να επιβάλει στο ματς τον ρυθμό που την… βόλευε δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, η οποία, ουσιαστικά, θα της εξασφάλιζε την τέταρτη προνομιούχο θέση, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα και τέταρτη στα τελευταία πέντε ματς, είχε για πρώτο σκόρερ τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (15π.), ενώ για ένα ακόμα ματς στερήθηκε των υπηρεσιών του τραυματία Κώστα Σλούκα.

Εξέλιξη αγώνα
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον επιθετικό οίστρο του ηγέτη τους, Σέρχιο Γιουλ, έτρεξαν ένα σερί 8-1 για να προηγηθούν με 18-12 στο 8΄.

Οι Τούρκοι ωστόσο προσπέρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας τρία σερί τρίποντα (Άντιτς, Κάλινιτς, Ντίξον) για το 24-25. Μάλιστα, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στον ρυθμό τους με σετ επιθέσεις και κρατώντας τους αντιπάλους τους μόλις στους 9 πόντους ενεργητικό, έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 29-32.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ακολουθώντας πιστά το πλάνο τους προηγήθηκαν μέχρι και με 7 πόντους διαφορά (32-39), αλλά η καλύτερη επιθετική ομάδα της Ευρωλίγκα δεν μπορούσε να μην αντιδράσει.

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ, o οποίος εξελίχτηκε σε παίκτη-κλειδί, να σαλπίζει την αντεπίθεση με 2/2 τρίποντα και τον Γιούλ να παίρνει συνδράμει τον συμπαίκτη του, η Ρεάλ έτρεξε ένα 16-2 με το οποίο μετέτρεψε το εις βάρος της 35-41 σε 51-43 μετά από το τρίτο τρίποντο του Ρούντι, στο 31΄.

H Φενέρ έγινε, έτσι, η ομάδα που κυνηγούσε, προσπαθώντας να επανακάμψει… Ωστόσο, το άγχος και η πίεση βάρυναν τους φιλοξενούμενους, που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και παρότι μείωσαν σε 59-56 με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς (3/10) γνώρισαν την ήττα με 61-56, με τον Γιουλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με δυο ελεύθερες βολές.

Δεκάλεπτα: 20-16, 29-32, 48-43, 61-56
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πουκλ, Μπάλακ