Καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, τίποτα δεν τελείωσε!

2017-04-18T21:43:53+00:00 2017-04-18T21:43:53+00:00.

18/Apr/17 21:43

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÐÁÏ - ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / PANATHINAIKOS - FENERBAHCE (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επέστρεψε μεταμορφωμένος προς το χειρότερο από τα αποδυτήρια και είδε την έδρα του να “σπάει” (με το καλημέρα από την εντυπωσιακή Φενέρμπαχτσε του δεύτερου μέρους.

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 13/22 τρίποντα και έφτασαν σε μία σπουδαία επικράτηση χάρη στους καταπληκτικούς Μπογκντάνοβιτς (23π, 5ρ, 4ασ) και Κάλινιτς (16π).

Αντιθέτως, οι “πράσινοι” έμειναν στο εξαιρετικό τους πρώτο ημίχρονο και πλέον θα πρέπει να βρουν τις δυνάμεις για να επιστρέψουν και να διεκδικήσουν την δεύτερη νίκη την Πέμπτη (20/4).

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να υποπέσει πολύ νωρίς σε 4 λάθη και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 9-3 έπειτα από τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Κάλινιτς. Οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την εξαιρετική τους άμυνα, πριν οι συνεργασίες των Σλούκα και Βέσελι ανεβάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (6-16).

Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου ωστόσο οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισαν τους δρόμους προς το καλάθι και εκμεταλλευόμενοι τα ομαδικά φάουλ άλλαξαν την εικόνα. Ο Καλάθης πρόλαβε να πετύχει 9 πόντους σε αυτό το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού και ο Ρίβερς έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του ευστοχώντας σε τρίποντο για το 15-16 στο 10′.

Πλήρης κυριαρχία του Παναθηναϊκού

Ήταν πλέον φανερό πως οι γηπεδούχοι πατούσαν σαφώς καλύτερα πάνω στο παρκέ με το επί μέρους σκορ να έχει ανέβει στο 15-2 (21-18) και η μία καλή άμυνα να διαδέχεται την άλλη. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για βάλει στοπ στην… κατηφόρα της ομάδας του που βρέθηκε για πρώτη φορά στο -4 (27-23) έπειτα από προσωπικά καλάθια των Παππά και Ρίβερ αλλά η συγκεκριμένη κίνηση δεν βοήθησε.

Οι συνεχείς προσπάθειες της Φενέρ να εκμεταλλευτεί τα miss match κατέληγαν σε λάθη (9), οι φιλοξενούμενοι τα είχαν χαμένα στην επίθεση και μοιραία είδαν τον δείκτη του σκορ να αυξάνεται στο 35-23 έπειτα από νέο τρίποντο του Ρίβερς. Ο Αμερικάνος έγινε ο πρώτος παίκτης του αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων (13) και σε συνδυασμό με τον επίσης εξαιρετικό Τζέιμς έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα (42-28).

Το “τριφύλλι” έλεγξε πλήρως τα ριμπάουντ (14-9), περιόρισε τα αρχικά του λάθη (6) και σούταρε με το ιδιαίτερα υψηλό 54% (6/11) από την περιφέρεια

Η επιστροφή της Φενέρ

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε βελτιωμένη και μείωσε αρχικά σε 47-35 και στη συνέχεια σε 49-43 εκνευρίζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε εύκολα λάθη, “κόλλησε” στην επίθεση και είδε τον Μπογκντάνοβιτς να αυξάνει ακόμα περισσότερο την πίεση ευστοχώντας στο πέμπτο του (!) τρίποντο.

Το ονειρεμένο πρώτο ημίχρονο άνηκε πλέον στο παρελθόν αφού ο Σέρβος γκαρντ συνδέθηκε εκ νέου με το καλάθι για να φέρει την ομάδα του σε απόσταση μιας κατοχής (50-48). Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν πλήρως στις δύο πλευρές του παρκέ και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με  επί μέρους σκορ 20-8.

Το πρώτο προβάδισμα της Φενέρ μετά από ώρα δεν άργησε να έρθει αφού ο Νίκολα Κάλινιτς τελείωσε τον αιφνιδιασμό με κάρφωμα και στην αμέσως επόμενη κατοχή σκόραρε ελεύθερος για τρεις (53-50).

Ο Τσάβι Πασκουάλ προσπάθησε να σταματήσει τον ρυθμό με τάιμ άουτ αλλά το πολύ δύσκολο καλάθι του Μπογκντάνοβιτς διατήρησε τη Φενέρ σε ρόλο οδηγού (55-52) με περίπου 7 λεπτά να απομένουν. Ο Τζέιμς εκβίασε αρκετές προσπάθειες που δεν βρήκαν στόχο, ο Ούντο έκοβε όποιον επιχειρούσε να πλησιάσει και ο Ντίξον με νέο απίθανο τρίποντο διαμόρφωσε το 53-58 αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την πίεση.

Η υπόθεση νίκη έμοιαζε να ξεφεύγει οριστικά όταν οι Ούντο και Κάλινιτς έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-55) σοκάροντας το ΟΑΚΑ που δεν θύμιζε πλέον την έδρα του πρώτου μέρους.

Το τελικό 71-58 δίνει από νωρίς σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στη Φενέρμπαχτσε απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που θα πρέπει να βρει τις ψυχικές δυνάμεις ώστε να διεκδικήσει το επόμενο παιχνίδι.