Νταρουσάφακα: Ιστορικό “διπλό” στη Μαδρίτη και 1-1 (video)

2017-04-21T22:50:24+00:00 2017-04-22T00:14:21+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

21/Apr/17 22:50

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της πέτυχε η Νταρουσάφκα, που επιβλήθηκε με 80-84 της Ρεάλ, παίρνοντας για πρώτη φορά το ροζ φύλλο αγώνα στα πλέι οφς της Ευρωλίγκα

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν αποφασισμένη να φέρει την σειρά στα ίσια και τα κατάφερε (1-1), χάρις στην καταπληκτική εμφάνιση των Ζίζιτς (19π.), Γουιλμπέκιν (17π.) και Ουοναμέικερ (17π.), μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δυο λεπτά.

Έτσι, η τουρκική ομάδα, που νίκησε για παρθενική φορά στην ποστ σίζον της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, πήρε το πλεονέκτημα έδρας από την βασίλισσα της Ευρώπης την οποία περιμένει την άλλη εβδομάδα στην Κωνσταντινούπολη για δυο (26/4 και 28/4) πολύ μεγάλα ματς με την σειρά στο 1-1.

Η “σταχτοπούτα” των φετινών πλέι οφς εμφανίστηκε εξαιρετικά διαβασμένη και δεν… πελαγοδρόμησε όταν η Ρεάλ έκανε το ξέσπασμά της στο τρίτο δεκάλεπτο μετατρέποντας το εις βάρος της 25-34 σε 58-51… Οι παίκτες του Μπλατ έδειξαν χαρακτήρα, και όχι μόνο έμειναν μέσα στο παιχνίδι, αλλά μετέφεραν όλο το άγχος και την πίεση στους γηπεδούχους και με σωστές επιλογές στο τέλος επικράτησε απόλυτα δίκαια της αντιπάλου του, που είχε και πάλι τον Σέρχιο Γιολ για πρωταγωνιστή με 22 πόντους, ενώ ο Αγιόν προσέθεσε 16.

Εξέλιξη αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι αποφασισμένοι να τα παίξουν όλα γι όλα για το διπλό που θα τους έδινε το πλεονέκτημα. Με τον Ζίζιτς σε πολύ καλή κατάσταση και τον Χαρανγκόντι να τον συμπληρώνει ιδανικά η Νταρουσάφακα προηγήθηκε με 4-8, ενώ απέκτησε διαφορά 7 πόντων (19-26) μετά από ένα σερί 0-7.

Η Ρεάλ μείωσε σε 23-26 με τον Οθέλο Χάντερ να τραβά το… σκορ για την «βασίλισσα», αλλά με καλάθι και φάουλ του Ουοναμέικερ η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 9 πόντους (25-34).

Ο Γιούλ κατάφερε να ρίξει το μειονέκτημα των Ισπανών στο τρίποντο (36-39), αλλά η τελευταία… κουβέντα για το πρώτο ημίχρονο ειπώθηκε από τον Γουίλμπεκιν, ο οποίος με τρίποντο στην εκπνοή διαμόρφωσε το 38-44.

Μετά την ανάπαυλα ο αρχηγός των Μερένχες ανέλαβε εξολοκλήρου δράση και με 3 συνεχόμενα τρίποντα έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του το προβάδισμα με 55-49 στο 24΄33΄΄.

Τo παιχνίδι απέκτησε μια… άγρια ομορφιά με τους Γιουλ (22π.) και Ουοναμέικερ (16π.) να συναγωνίζονται στην επίθεση και τους δυο αντίπαλους να είναι ισόπαλοι 72-72, μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Με το σκορ στο 78-78 ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε, ίσως, το πιο καθοριστικό καλάθι του αγώνα κάνοντας το 78-80 στα 48,4΄΄. Οι Γιουλ και Κάρολ δεν βρήκαν στόχο στην διπλή ευκαιρία της Ρεάλ κι ο Κλάιμπερν, όντας ψύχραιμος στις βολές, έκανε το 78-82.

Ο Ράντολφ μείωσε σε 80-82 κι ο Ουοναμέικερ από την γραμμή είχε επίσης 2/2, διαμορφώνοντας το τελικό και ιστορικό για την Νταρουσάφακα, 80-84 που έφερε στα ίσια την σειρά με την πρωταθλήτρια Ισπανίας και παράλληλα έδωσε στους Τούρκους το αβαντάζ της έδρας.

Από τους τρεις ποιον να διαλέξω… Ο Ζίζιτς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν φοβερός, αλλά και στην τελευταία περίοδο, πέτυχε δυο σημαντικά καλάθια, ο Ουοναμέικερ κράτησε όρθια την Νταρουσάφακα στην τρίτη περίοδο όταν η Ρεάλ είχε στα χέρια της το μομέντουμ του αγώνα και ο Σκότι Γουίλμπεκιν , πέτυχε το πιο καθοριστικό καλάθι της αγώνα, υπό την ασφυκτική πίεση του Γιουλ για το 78-80, 48΄΄ πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 19-22, 38-44, 68-66, 80-84
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μπελόσεβιτς, Παστούσιακ