Παναθηναϊκός: Ο Ομπράντοβιτς… σκούπισε τα όνειρα του

2017-04-25T21:34:25+00:00 2017-04-25T21:51:11+00:00.

25/Apr/17 21:34

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐËÅÉ ÏÖ / ÖÅÍÅÑÌÐÁ×ÔÓÅ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / PLAY OFF / FENERBAHCE - PANATHINAIKOS (ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ / Eurokinissi Sports)

Η Ευρωπαϊκή πορεία του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκε! Η Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε για ακόμα ένα παιχνίδι ανώτερη, επικράτησε με 79-61 και πήρε την πρόκριση για το Final 4 με 3-0 νίκες.

Αποστολή στην Κωνσταντινούπολη: Γιάννης Ράμμας

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν τη σειρά με πολλά όνειρα όμως η πρόκριση χάθηκε επί της ουσίας στην Αθήνα εκεί όπου ο Τσάβι Πασκουάλ και οι παίκτες του δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν καμία φορά την έδρα τους.

Οι Κέι Σι Ρίβερς (16π, 3ασ) και Κρις Σίνγκλετον (12π) ήταν οι μοναδικοί παίκτες που Παναθηναϊκού που ξεχώρισαν σε ένα γενικότερα κακό επιθετικό βράδυ.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

H Φενέρμπαχτσε φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της και να προηγηθεί πρώτα με 8-2 και στη συνέχεια με 11-4 χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά της. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ωστόσο ήταν άμεση αφού δύο κλεψίματα και ισάριθμα τρίποντα βοήθησαν τους “πράσινους” να ισοφαρίσουν σε 13-13 δια χειρός Ρίβερς.

Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα οι διαιτητές επέλεξαν να σφυρίξουν κάθε επαφή με αποτέλεσμα οι Ντατόμε, Κάλινιτς και Τζέιμς να φορτώνονται με δύο φάουλ.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε τελικά με τη Φενέρμπαχτσε να έχει οριακό προβάδισμα (18-17) αλλά τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να παρουσιάζουν θετικό πρόσωπο σε επίθεση και άμυνα με μόλις 1 λάθος. Στα επόμενα λεπτά μάλιστα ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με +4 (22-18) με τον Τζέιμς Φελντέιν να έρχεται από τον πάγκο και να κάνει άμεσα αισθητή την παρουσία του.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των αντιπάλων και τα κατάφερε αφού το γρήγορο 5-0 σερί έβαλε και πάλι τους γηπεδούχους σε ρόλο οδηγού (23-22). Στις επόμενες κατοχές οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς πριν η Φενέρ καταφέρει να βγάλει διαδοχικές καλές άμυνες και ξεφύγει μετά από ώρα με +7 (35-28) σκοράροντας κατά κύριο λόγο από τη γραμμή των βολών.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά στο 37-30 με τον Παναθηναϊκό να πληρώνει την έντονη αστοχία του από την περιφέρεια (3/12 τρίποντα) αλλά και την κακή του επίθεση. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Μπογκνταν Μπογκντάνοβιτς ο οποίος ήταν απολαυστικός στα πρώτα δύο παιχνίδια αλλά στο πρώτο μισό έμεινε στο 0.

“Κόλλησε” επιθετικά ο Παναθηναϊκός

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η διαφορά αυξήθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα όταν ο Ντατόμε έφτασε ανενόχλητος μέχρι το καλάθι για το 44-33. Το δίδυμο των Γκιστ και Σίνγκλετον περιόρισε τη Φενέρ όμως στην επίθεση δεν βρέθηκαν οι ανάλογες λύσεις με τον πολύ καλό Κάλινιτς να διαμορφώνει το 47-37.

Τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 52-42. Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το δεκάλεπτο οι “πράσινοι” σούταραν με 1/5 τρίποντα και 2/7 δίποντα με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στη διεκδίκηση της νίκης.

Το τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε με τον Τσάβι Πασκουάλ να σηκώνει για πρώτη φορά από τον πάγκο του τους Αντώνη Φώτση και Ντιμίτρις Νίκολς. Η συγκεκριμένη πεντάδα δεν κατάφερε να βρει ρυθμό την ώρα που ο Μπογκτάνοβιτς ευστόχησε ελεύθερος από την περιφέρεια για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +16 (60-44).

Το όνειρο της πρόκρισης χάθηκε οριστικά…

Η συγκεκριμένη εξέλιξη έδωσε φτερά στους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που σκόραραν το ένα σουτ μετά το άλλο! Πρώτα ο Ντίξον και στη συνέχεια ο Νάναλι πέτυχαν μακρινά τρίποντα για να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Τούρκων (69-46) πριν η επιθετική σκυτάλη περάσει στα χέρια του Μπογκντάνοβιτς.

Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε μαζεμένους πόντους διατηρώντας τη διαφορά στο +23 (74-54) με τον κόσμο να έχει δημιουργήσει εντυπωσιακή ατμόσφαιρα.

Οι δύο ομάδες είχαν πλέον συμβιβαστεί με τη μοίρα τους και το τελικό 79-61 βρήκε τους παίκτες της Φενέρμπαχτσε να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο κέντρο του γηπέδου. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός δεν θα βρεθεί στο Final 4 για ακόμα μία σεζόν και θα πρέπει να στρέψει το ενδιαφέρον του στον στόχο του πρωταθλήματος.