2017-04-26T20:28:31+00:00 2017-04-26T20:53:34+00:00.

26/Apr/17 20:28

Με την πλάτη στο τοίχο ο Ολυμπιακός που έχασε ξανά από την Εφές μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο ήταν κάκιστος και πήγε να το πάρει στο τέλος ο Βασίλης Σπανούλης με συνεχόμενα απίθανα τρίποντα!

Αποστολή στην Πόλη, Νίκος Βαρλάς/ varlas@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα… συμπαθητικό ξεκίνημα, ήταν κακός στη δεύτερη περίοδο, αποκαρδιωτικός στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου και ξύπνησε στα τελευταία επτά λεπτά της αναμέτρησης, για να κάνει το ματς ντέρμπι, επιχειρώντας άλλη μια σπουδαία ανατροπή και να φτάσει πολύ κοντά στο να το πάρει με τρία διαδοχικά τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη. Η ιστορία έγραψε 63-60 και 2-1 για την Εφές, που έχει πλέον το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Ο ηγέτης των κόκκινων πήγε να πετύχει μια απίστευτη ανατροπή, που δεν ολοκληρώθηκε με τον ίδιο να αστοχεί στο σουτ της ισοφάρισης και την Εφές να παίρνει 4 πόντους πολύ κρίσιμους στο τελευταίο δίλεπτο από σουτ του Ντάνστον και επιθετικό ριμπάουντ του Χάνεϊκατ.

Πλέον, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρίσκονται με την… πλάτη στον τοίχο και πρέπει να αλλάξουν πολλά αν θέλουν να γυρίσουν την σειρά πίσω στην Ελλάδα και να μην αποκλειστούν από το φάιναλ φορ για δεύτερη διαδοχική σεζόν.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάνω από όλα προδόθηκε από την προβλέψιμη και πολύ κακή επίθεσή της, στην οποία τίποτα δεν λειτουργούσε όπως έπρεπε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι. Προσπάθησε από νωρίς να επιβάλλει τον ρυθμό της με πίεση πάνω στην μπάλα, ιδίως στον Βασίλη Σπανούλη και γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση. Με τον Ντέρικ Μπράουν να ξεκινάει ζεστός, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-1 και 8-3 νωρίς στο ματς.

Είναι χαρακτηριστικό πως χρειάστηκε να περάσουν 5 λεπτά, για να πάει για πρώτη φορά η μπάλα στο χαμηλό ποστ στον Γιώργο Πρίντεζη και να πάρει ένα φάουλ από τον Μπράουν, τόσο πολύ πίεζε η Εφές και είχε δημιουργήσει προβλήματα στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Με τρίποντο του Παπανικολάου και κλέψιμο του Βασίλη Σπανούλη, που συνοδεύτηκε από καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 11-11. Έπρεπε, όμως, να ελέγξει περισσότερο τον ρυθμό και να περιορίσει τα λάθη.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με θετικό τρόπο για τους κόκκινους. Με βολές του Γιώργου Πρίντεζη, προηγήθηκαν με 14-17. Είχαν 4 λάθη – όλα από τον Σπανούλη – που δεν είχαν στοιχίσει μέχρι εκείνο το σημείο. Ήταν, όμως, μεγάλος στόχος της τακτικής πριν το τζάμπολ να ελέγξει ο Ολυμπιακός τις κατοχές και τον ρυθμό και αυτό μπορούσε να γίνει μόνο με την αποφυγή λαθών και την προστασία των αμυντικών ριμπάουντ, συν ότι κερδίσει η ομάδα από τα επιθετικά.
Ένα αρνητικό νέο για τους ερυθρόλευκους ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ του Έρικ Γκριν, μέσα στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου.

Με το σκορ στο 14-19, ήταν ξεκάθαρο πως η Εφές είχε βάλει πίεση στον εαυτό της με το διπλό στο ΣΕΦ και τις αυξημένες προσδοκίες. Στο 12′ η ομάδα του Περάσοβιτς είχε 6/21 σουτ και 2/7 βολές. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί περισσότερο τις χαμένες ευκαιρίες και τα πολλά άστοχα σουτ του αντιπάλου του, αλλά κι εκείνος δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στην επίθεση και ως εκείνο το σημείο εκτελούσε με 5/17 σουτ.

Με τρίποντο του Έρικ Γκριν μετά από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους (17-23). Όπως είχε γίνει και στα δύο προηγούμενα ματς, όμως, η ελληνική ομάδα είχε πρόβλημα στο να σκοράρει από κοντά και το μαρτυρούσαν τα 3/12 δίποντα.

Την… πάτησε από την κακή του επίθεση

Ο Γκριν έκανε το τρίτο φάουλ στο 16′, πάνω στη στιγμή που ο Σφαιρόπουλος είχε δώσει εντολή στον Βασίλη Σπανούλη να τον αντικαταστήσει. Με καλάθι και φάουλ του Μπράιαντ Ντάνστον μετά από επιθετικό ριμπάουντ η Εφές προσπέρασε με 27-25.

Με τον Ερτέλ να κάνει άνω – κάτω την άμυνα του Ολυμπιακού και τον Ντάνστον να καρφώνει τις μπάλες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 33-27, για να κλείσει το ημίχρονο με αυτό το σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε κάτω από 30% στα δίποντα (5/17) και 7 κατοχές λιγότερες, αφού είχε υποπέσει σε 9 λάθη, έναντι μόλις τριών της Εφές.

Ήταν ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός αν ήθελε να κερδίσει, έπρεπε να βρει τρόπο να σκοράρει από το δίποντο και να βρει τρόπους να πετύχει καλάθια μέσα από το ζωγραφιστό. Επίσης, να μειώσει τα λάθη του, που έδιναν ευκαιρίες στην Εφές να βγει στο τρανζίσιον παιχνίδι και να βρει ρυθμό.

Το 33-27 του ημιχρόνου είχε να κάνει περισσότερο με την κακή επιθετική εμφάνιση του Ολυμπιακού, παρά με την καλή βραδιά που βρισκόταν ο αντίπαλος στα πρώτα 20 λεπτά.

Τραγικό τρίτο δεκάλεπτο

Η επανάληψη ξεκίνησε με άσχημο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Η Εφές πήγε γρήγορα την διαφορά σε διψήφια τιμή (39-27) με τον Πρίντεζη να παίρνει προσπάθειες στο ποστ και τη μπάλα να μπαίνει και να… βγαίνει και τον Κεμ Μπιρτς να γυρνάει το πόδι του και να γίνεται αλλαγή από τον Πάτρικ Γιανγκ, που πέρασε για πρώτη φορά στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να αστοχεί από όλες τις αποστάσεις και η Εφές από το 17-23, βρέθηκε στο 41-27 στο 14′ τρέχοντας συνολικά ένα επιμέρους 24-4! Με τον Ολυμπιακό να έχει βάλει όλο κι όλο ένα σουτ του Παπανικολάου στα πρώτα 6 λεπτά της τρίτης περιόδου. Το χειρότερο, ωστόσο, για την ελληνική ομάδα ήταν πως έχασε την ευκαιρία να χτίσει διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο αντίπαλος δεν πατούσε καλά στο παρκέ και πλέον είχαν βρει ρυθμό και οι ποιοτικοί παίκτες που διαθέτει η Εφές στην επίθεση και δεν είναι λίγοι.

Ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και η ομάδα του Περάσοβιτς πήγε στο +17 (51-34) με τον πρωταθλητή Ελλάδος να κάνει το πρώτο φάουλ του σε αυτό το δεκάλεπτο, μετά από 8 λεπτά. Το τραγικό σε απόδοση για τους κόκκινους τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με επί μέρους σκορ 18-10 και την Εφές μπροστά με 51-37. Ο Ολυμπιακός που ήταν κάκιστος στην επίθεση είχε 14 λάθη και οι γηπεδούχοι μόλις 3, στοιχείο που έδειχνε με έμφαση πως κάτι δεν πήγαινε καλά ούτε στην άμυνα.

Αποφάσισε να παλέψει, πήγε να κάνει το… θαύμα ο Σπανούλης

Ήταν πολύ δύσκολο με την εικόνα που είχε ο Ολυμπιακός και με την έκταση που είχε πάρει το σκορ να μπορέσει να αντιδράσει. Ένας τσαμπουκάς Παπανικολάου – Μπράουν “άναψε τα αίματα”, αλλά αυτό που δεν άλλαζε με τίποτα ήταν η επιθετική δυστοκία των ερυθρολεύκων που είχαν ξεμείνει από λύσεις. Από πολύ νωρίς μέσα στο παιχνίδι.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ιωάννη Παπαπέτρου, ένα δίποντο και ένα τρίποντο, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 8 πόντους (53-45) με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Με καλάθι του Πρίντεζη οι κόκκινοι μείωσαν στους 6 πόντους (53-47) και ένα ακόμα από τον υπαρχηγό στους 4 πόντους (53-49).

Έτσι, τα τελευταία 3,5 λεπτά ξαφνικά, απέκτησαν ενδιαφέρον! Η Εφές πήγε την διαφορά ξανά στους 8 (53-49), ο Σπανούλης έβαλε τρίποντο (57-52), αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα, αλλά έκανε λάθος πάσα στον Μπιρτς και η κατοχή χάθηκε. Η άμυνα βγήκε, ο Μπιρτς κάρφωσε, κερδίζοντας και φάουλ, μετά από όμορφη πάσα του Σπανούλη (έκανε ερ μπολ βολή) και το σκορ έγινε 57-54, 90 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Ντάνστον από τα 5 μέτρα έκανε το 59-54, ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 59-57, ο Χάνεϊκατ με πολύ κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ έγραψε το 61-57 και ο Σπανούλης έβαλε ένα ακόμα τρίποντο που απλά δεν… μπαίνει, για να φέρει το ματς στον ένα πόντο (61-60)!

Ο Τόμας Ερτέλ με 2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 63-60, ο Σπανούλης αστόχησε σε ένα τρίποντο εκτός ισορροπίας επιλέγοντας να μην πάρει σκριν από συμπαίκτη του και ο Χάνεϊκατ με μια βολή έγραψε το τελικό 64-60. Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια, ο αρχηγός του έβαλε απίστευτα δύσκολα σουτ, αλλά αυτό που έμεινε στο τέλος είναι πως η Εφές πήρε αυτό που ήθελε, έκανε το 2-1 και πλέον ο Ολυμπιακός είναι με τη πλάτη στο τοίχο.