Ρεάλ: Απάντησε με… άγχος στο “μπρέικ” της Νταρουσάφακα

2017-04-26T22:10:51+00:00 2017-04-26T22:10:51+00:00.

26/Apr/17 22:10

Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε στο break της Νταρουσάφακα μέσα στην Ισπανία, παρότι ένα φαινομενικά εύκολο παιχνίδι ως το 29′ όταν προηγήθηκε με 19 πόντους διαφορά εξελίχθηκε και αυτό (όπως τα άλλα δύο στην ισπανική πρωτεύουσα) με αμφίρροπο τρόπο.

Η “Βασίλισσα” νίκησε με 88-81 (εδώ τα πλήρη στατιστικά) αλλά είδε την Νταρουσάφακα να πλησιάζει στους τρεις πόντους και να την απειλεί πριν ο Σέρχιο Γιούλ κάνει τη διαφορά με δύο σημαντικά σουτ που η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να απαντήσει και να φτάσει σε μία τεράστια ανατροπή.

Τώρα η Ρεάλ απέχει μία νίκη από το φάιναλ φορ, ωστόσο μία τέτοια δεν μοιάζει να είναι απλή υπόθεση αν και πασιφανώς πλέον έχει το πάνω χέρι.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Ρεάλ μπήκε αποφασιστικά στο γήπεδο, θέλοντας από νωρίς να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και να κάνει το break. Προηγήθηκε με 23-11 και 25-15 (19’) με τους Ντόντσιτς και Ράντολφ να έχουν από οκτώ πόντους έκαστος, κλείνοντας το δεκάλεπτο καθαρά μπροστά με 26-17. Σε αυτό το διάστημα απειλήθηκε μόνο από τον Κλάιμπερν (7) και τον Ζίζιτς (6), ενώ κράτησε χωρίς πόντο τον Ουοναμέικερ.

Ο «καταιγισμός» καλαθιών από τη «Βασίλισσα» συνεχίστηκε (34-22 στο 15’) με τον Ουοναμέικερ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους ακριβώς στο ίδιο λεπτό. Η άμυνα της Ρεάλ υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές (2/12 τρίποντα, έναντι 7/15)) και με τους Κάρολ-Γιουλ (46-31) να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια με ξεκάθαρο προβάδισμα, 46-33 (Ζίζιτς 9-Κάρολ 11).

Ο έλεγχος του αγώνα ήταν αποκλειστικά στα χέρια της Ρεάλ και δεν φαινόταν διατεθειμένη να τον αφήσει. Με τρίποντο του εξαιρετικού Ράντολφ, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με 55-37 στο 24.10’’, πετυχαίνοντας απόλυτα στο αμυντικό τους πλάνο για τον περιορισμό του Ουοναμέικερ, ενώ έδιναν τα σουτ στον Κλάιμπερν που ήταν άστοχος (2/9).

Παρόλα αυτά, η Νταρουσάφακα βρήκε πνοή από τον Μοερμάν που οδήγησε την ομάδα του σε σερί 8-0 σε ενάμισι λεπτό (55-45). Δεν κράτησε όμως για πολύ η αντεπίθεση. Η Ρεάλ αφυπνίστηκε, απάντησε γρήγορα με τον εξαιρετικό Κάρολ (19) και απομακρύνθηκε για τα καλά με 68-49 και 70-52 στο 29’! Δεν είχε τελειώσει όμως το παιχνίδι…

Το δεκάλεπτο (30′) έκλεισε με 70-58 υπέρ της Ρεάλ αφήνοντας κάποιες υποσχέσεις στην Ντόγκους που μείωσε σε 71-62 με τον Ουοναμέικερ να “ξυπνάει”, τον Ζίζιτς σταθερά καλό και τον Ουίλμπεκιν να “βομβαρδίζει” (3/4τριπ.). Με 6/10 τρίποντα η τουρκική ομάδα επέστρεψε από την “κόλαση” του -19 (75-68), ενώ η Ρεάλ έχασε την αυτοκυριαρχία της. Ο Μπλατ με σύνθετες άμυνες εγκλώβισε τη Ρεάλ ενώ εξασφάλισε τα ριμπάουντ και επιπροσθέτως τα γρήγορα ομαδικά φάουλ έβαλαν σε μπελάδες την ομάδα του Λάσο (77-74 στο 36′).

Ο Ουίλμπεκιν κράτησε ζωντανή την Νταρουσάφακα με τρίποντο (82-77), η Ρεάλ μπήκε μπροστά στο τελευταίο λεπτό με +5 (86-81) και εκεί μίλησε ξανά ο Σέρχιο Γιούλ με ένα ακόμα κρίσιμο σουτ, διασφαλίζοντας ουσιαστικά τη νίκη των φιλοξενούμενων (88-81) και το break…

Που κρίθηκε:

Η άμυνα της Ρεάλ για τουλάχιστον 28′ πάνω στο μεγάλο αστέρι της Νταρουσάφακα, Μπραντ Ουοναμέικερ, αλλά και η επιθετική της πληρότητα φάνηκαν να κρίνουν την αναμέτρηση. Ωστόσο ακόμα και έτσι, χρειάστηκε να ταρακουνηθεί στο τέταρτο δεκάλεπτο και να “μιλήσει” όταν χρειάστηκε ο Γιούλ.

Παίκτης- κλειδί:

Ο Τζέισι Κάρολ μπήκε από τον πάγκο και έκανε ότι χρειαζόταν για να δημιουργήσει το μεγάλο προβάδισμα της Ρεάλ ως το 29′, αλλά χρειάστηκε η τεράστια κλάση του Σέρχιο Γιούλ με δύο μεγάλα σουτ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό για να φύγει νικήτρια.