Αντίστροφη μέτρηση για το Final 4: Η επιστροφή της “Βασίλισσας”

2017-05-17T14:08:38+00:00 2017-05-17T14:08:38+00:00.

17/May/17 14:08

Η αντίστροφη μέτρηση για το φάιναλ φορ πλησιάζει στο τέλος της και το Eurohoops σας πηγαίνει δύο χρόνια πίσω και στη Μαδρίτη όπου ο Ολυμπιακός έκανε πάλι ένα εκπληκτικό παιχνίδι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό, αλλά στον τελικό λύγισε από την καλύτερη και πιο ξεκούραστη γηπεδούχο ομάδα, τη Ρεάλ Μαδρίτης! Περίμενε και αυτή τη σειρά της 20 χρόνια…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ήταν το 1995 όταν για τελευταία φορά η Ρεάλ κατέκτησε το ευρωπαϊκό τρόπαιο- και πάλι κατά του Ολυμπιακού– και το 2015 ήρθε η στιγμή για να φτάσει στον ένατο τίτλο της ιστορίας της. Έχει τους περισσότερους από κάθε άλλο.

Σαφώς όμως εδώ στην Ελλάδα θα έχουμε να θυμόμαστε ακόμα μία επική ανατροπή από τον Ολυμπιακό που για 36′ φαινόταν πως δεν μπορούσε να κοντράρει την ΤΣΣΚΑ (και ας ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος) με τον Βασίλη Σπανούλη φάντασμα του εαυτού του.

Σε αυτά τα τελευταία τέσσερα λεπτά όμως ο Σπανούλης απάντησε με 11 πόντους χωρίς χαμένο σουτ και μαζί το τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα με 69-66 περίπου 10” πριν το τέλος! Η ανατροπή αυτή ήταν επίσης πολύ μεγάλη και ο Ολυμπιακός πέρασε έτσι στον τελικό όπου θα συναντούσε τη Ρεάλ που νίκησε με 96-87 τη Φενέρ στον άλλο ημιτελικό.

Ο τελικός είχε διάρκεια τρία δεκάλεπτα ουσιαστικά. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 41-40 μετά το εις βάρος του ημίχρονο (35-28), αλλά εκεί ο Τζέισι Κάρολ πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους κόβοντας τα πόδια των “ερυθρολεύκων”. Επιστροφή δεν υπήρξε ποτέ και έτσι η Ρεάλ με τον Γιάννη Μπουρούση να κατακτάει και αυτός τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην καριέρα του, πήρε τη νίκη με 78-59.