Παναθηναϊκός: Θέλει δουλειά ακόμα

2017-09-15T19:51:20+00:00 2017-09-15T20:06:14+00:00.

15/Sep/17 19:51

ÖÉËÉÊÏ / ÐÁÏ - ÏÕÍÉÎ ÊÁÆÁÍ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Στο πρώτο του φιλικό μπροστά στο κοινό του, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ούνικς (63-65), δείχνοντας πως έχει δουλειά ακόμα για να φτάσει στο επίπεδο που επιθυμεί ο Τσάβι Πασκουάλ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι νταμπλούχοι, ενώπιον 4.000 φίλων τους στο ΟΑΚΑ υποδέχθηκαν την Ούνικς του Δημήτρη Πρίφτη, στο πρώτο πολύ δυνατό φιλικό προετοιμασίας, με τη ρωσική ομάδα να επικρατεί.

Βέβαια το αποτέλεσμα είναι δευτερεύον σε τέτοια παιχνίδια και το σημαντικό είναι τα συμπεράσματα που έβγαλε ο Πασκουάλ για την πορεία της προετοιμασίας, λιγότερο από 30 μέρες πριν το πρώτο επίσημο παιχνίδι.

Οι “πράσινοι” έδειξαν πως σε καμία περίπτωση δεν είναι έτοιμοι, με Ντένμον, Ρίβερς και Ογκαστ στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν καλή εμφάνιση.

Πλέον ο Πασκουάλ περιμένει το φιλικό της Κυριακής (17/9) με την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ, ενώ κατόπιν θα έχει στη διάθεσή του και Καλάθη, Παππά και Αντετοκούνμπο για να κάνει προετοιμασία με πλήρες ρόστερ.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένος και ασύνδετος, με λάθη, χαμένα ριμπάουντ και αργές επιστροφές. Αποτέλεσμα ήταν η Ούνικς να βρει σουτ και πόντους στο ανοικτό γήπεδο (6-14, 6’), πριν ο Ντένμον δώσει πνοή στο “πράσινο” σκοράρισμα (23-26, 15’).

Σίνγκλετον και Όγκαστ έδειχναν δύσκολο να συνεργαστούν, όμως όχι και ο Μήτογλου, ο οποίος με το που μπήκε, πήρε τη σκυτάλη από τον εξαιρετικό Ρίβερς της δεύτερης περιόδου (12π.), για να δώσει ενέργεια, με τον Ντένμον να διαμορφώνει το 34-34 της ανάπαυλας.

Ο Πασκουάλ ήθελε να δει πιο γρήγορο ρυθμό από την ομάδα του, η οποία όμως δεν μάζευε τα ριμπάουντ και δεν πίεζε όσο χρειαζόταν στην μπάλα ώστε να βρει χώρο στο τρανζίσιον.

Η ομάδα του Πρίφτη με τον Κόλομ και όπλο το ριμπάουντ και την καλή κυκλοφορία, διατηρούσε το πάνω χέρι (41-47, 28’), με τον Ογκαστ να ανεβαίνει για το 47-47 (31’).

Το σουτ από την περιφέρεια ήταν… δυσεύρετο για τους γηπεδούχους, όχι όμως και για την Ούνικς, που βρήκε δύο τρίποντα από Καϊμακόγλου και Τρούσκιν (51-59, 36’). Όταν ο Ντένμον σκόραρε η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (57-59, 38’) και το ματς απέκτησε συνθήκες… επίσημου.

Σίνγκλετον και Ντένμον δεν μπόρεσαν να δώσουν προβάδισμα, με την Ούνικς να καπαρώνει τη φιλική νίκη με γκολ-φάουλ του Εζίμ, με τον Λοτζέσκι να διαμορφώνει το τελικό 63-65.

Παίκτης-κλειδί

Ο Παναθηναϊκός σίγουρα έδειξε πως θέλει δουλειά, χωρίς επιθετικό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Ρίβερς πάντως να είναι… καυτός στη δεύτερη περίοδο και τους Ντένμον, Μήτογλου και Ογκαστ να έχουν καλά διαστήματα.

Αρνητικά ήταν το πρόβλημα στα ριμπάουντ και τα εύκολα λάθη, που πάντως οφείλονται και στην περίοδο προετοιμασίας και τις απουσίες των βασικών “άσων” της ομάδας (Καλάθης, Λεκαβίτσιους).

Που κρίθηκε

Η Ούνικς είχε σταθερά το προβάδισμα, με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά στο φινάλε και να φτάνει το ματς στο καλάθι, αλλά να μην μπορεί να βρει το σουτ που θα τον έβαζε μπροστά και ο Εζίμ κάνοντας το 60-65 σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Πρίφτη.

Δεκάλεπτα: 10-16, 34-34, 45-47, 63-65.

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Διαμαντής