Παναθηναϊκός: Ντένμον και Σίνγκλετον δεν έφταναν, ήττα από τη Χίμκι

2017-09-27T17:48:41+00:00 2017-09-27T18:11:47+00:00.

27/Sep/17 17:48

GOMELSKY CUP / ׉̊ɠ- ЁϠ(֙ԏÑVɁ: EUROKINISSI)

Σίνγκλετον και Ντένμον ήταν εξαιρετικοί, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πληγώθηκε από τα χαμένα ριμπάουντ και τις βολές για να ηττηθεί στις λεπτομέρειες από την Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα (73-70) στην πρεμιέρα του “Γκομέλσκι Καπ” στη Μόσχα.

Οι δύο Αμερικανοί των “πράσινων” ήταν ορεξάτοι και παραγωγικοί, αλλά δεν έφταναν για να οδηγήσουν τον Παναθηναϊκό σε φιλική νίκη επί της Χίμκι στην πρώτη μέρα του “Γκομέλσκι Καπ” στη Μόσχα, με αποτέλεσμα την ήττα, με τους νταμπλούχους να περιμένουν στον μικρό τελικό της Πέμπτης (28/9) τον ηττημένο του ζευγαριού ΤΣΣΚΑ-Νταρουσάφακα.

Ο Τσάβι Πασκουάλ, στην τελική ευθεία πριν το τζάμπολ των επίσημων αγώνων έκλεισε το ροτέισον και είδε τον Ντένμον να τον δικαιώνει, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο (22π.), ενώ ο Σίνγκλετον έκανε την καλύτερη εμφάνιση από την αρχή της προετοιμασίας (19π.).

Ωστόσο, η μάχη των ριμπάουντ χάθηκε… με κάτω τα χέρια από την ομάδα του Μπαρτζώκα (40-22), ενώ οι 9/17 βολές επιβεβαιώνουν το πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα για τους “πράσινους”, οι οποίοι έδειξαν καλά στοιχεία αμυντικά, αλλά στο τέλος ηττήθηκαν.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε κάτι παραπάνω από δυνατά, με απαρχή την άμυνα και δύο εύστοχα τρίποντα (0-10, 3′), από Λοτζέσκι και Σίνγκλετον.

Ο Αντερσον αντέδρασε για τη ρωσική ομάδα, χτυπώντας την “πράσινη” άμυνα, με αποτέλεσμα να ισορροπήσει το παιχνίδι (16-17, 10′), αφού οι παίκτες του Μπαρτζώκα μάζευαν τα ριμπάουντ.

Οι νταμπλούχοι εν τη απουσία του Καλάθη αναλώθηκαν σε κακές επιθετικές επιλογές, μένοντας 3,5 λεπτά χωρίς πόντο και ο Σβεντ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (22-21, 15′).

Η επιστροφή του Καλάθη αλλά και του… Σίνγκλετον έφερε αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια και νέο +8 στον Παναθηναϊκό (24-32, 17′), που έκλεισε με το υπέρ του 32-36 το πρώτο μέρος.

Ο Σίνγκλετον ήταν η πιο σταθερή επιθετική λύση, για το 35-42 (22′), αλλά Τζένκινς και Αντερσον βρήκαν πόντους στο τρανζίσιον χάρη στην υπεροχή της Χίμκι στα ριμπάουντ, με τον Ντένμον να απαντά για το 53-52 (30′).

Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε… μπροστά στην τέταρτη περίοδο και με κρεσέντο έδωσε νέο προβάδισμα στους “πράσινους” (58-63, 36′), με συνεχόμενα μεγάλα σουτ.

Ο Σβεντ έκανε το 67-68, αλλά ο Σίνγκλετον με ένα μεγάλο και τυχερό σουτ με ταμπλό απάντησε (67-70, 39′). Ωστόσο ήρθε ο Γκιλ για το 71-70 κι ένα λάθος του Καλάθη, ο οποίος στο φινάλε θα μπορούσε να στείλει το φιλικό σε παράταση, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο, με τη Χίμκι να επικρατεί, σε μια φάση όπου η πρώτη επιλογή ήταν ο Ντένμον, αλλά κλείστηκε καλά και η μπάλα πήγε στον αρχηγό.

Ασφαλώς το σημαντικό νέο για τον Τσάβι Πασκουάλ από το παιχνίδι ήταν η απόδοση του Κρις Σίνγκλετον, ο οποίος μετά το “μουδιασμένο” ξεκίνημα στα φιλικά, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του με την Χίμκι, δείχνοντας το… περσινό του πρόσωπο, ενώ για άλλη μια φορά πολύ καλή εικόνα είχε ο Μάρκους Ντένμον που ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι έβαλε μεγάλα σουτ.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως στο τέλος δέχθηκε σερί 6-0 και έχασε τη νίκη, με τον Καλάθη να αστοχεί στην εκπνοή σε ένα τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Δεκάλεπτα: 16-19, 32-36, 53-52, 73-70.