Πληρέστερη και νικήτρια η Χίμκι, εξαιρετικός ο Έρικ Γκριν

2017-10-13T21:13:37+00:00 2017-10-13T21:13:37+00:00.

13/Oct/17 21:13

Η Χίμκι μπήκε με το δεξί στην επιστροφή της στην Ευρωλίγκα και στο νέο της γήπεδο (με περίπου 7.000 θεατές στις εξέδρες) επικρατώντας σχετικά δύσκολα- χωρίς να απειληθεί στο τέλος- της Βαλένθια με 75-70, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Έρικ Γκριν (22π., 8ριμπ.)!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε περισσότερες λύσεις για να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος (δείτε εδώ τα στατιστικά), με τον Αλεξέι Σβεντ πρώτο σκόρερ, αλλά παίκτη κλειδί τον Τόμας Ρόμπινσον που έδειξε με το καλημέρα πως η ρωσική ομάδα περιμένει πολλά από αυτόν. Η Βαλένθια – που επίσης επέστρεψε στην Ευρωλίγκα- έπαιξε με τρεις βασικές απουσίες (Ντιό, Λατάβιους Ουίλιαμς, Σαν Εμετέριο) που της κόστισαν αφού ο Γκριν δεν πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Ντούμπλιεβιτς και ο Πλάις δεν έφτανε.

Εξέλιξη αγώνα

Όσο ο Έρικ Γκριν βρισκόταν στο παρκέ, η Βαλένθια ήλεγχε το σκορ αφού ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ήταν άψογος με 11 πόντους, δύο ασίστ (μηδέν λάθη) και την κρατούσε στο παιχνίδι (18-17 στο 10’). Η Χίμκι ήταν πιο αθλητική με τους Μάλκολμ Τόμας 8π.), Άντερσον, Γκιλ και τον Σβεντ να κρατάει την «μπαγκέτα» (13π. στο ημίχρονο). Η είσοδος του Τόμας Ρόμπινσον έκανε πιο ολοκληρωτική την Χίμκι στο παιχνίδι της, καθώς έβαλε και το δίποντο στην εξίσωση (7π. με 3/3) και μόλις βγήκε έξω ο Γκριν αποσπάστηκε με 31-23 (15’).

Η Βαλένθια δεν έβρισκε ρυθμό αφού οι πολλές βασικές απουσίες (Ντιό, Σαν Εμετέριο, Λατάβιους Ουίλιαμς) της στερούσαν από επιθετικές επιλογές, με τον Ντούμπλιεβιτς (8π.) μόνο να ακολουθεί τον Γκριν. Η Χίμκι κράτησε εύκολα το προβάδισμα στο ημίχρονο με 43-36 με 6/16 τρίποντα (2/5 ο Σβεντ)

Με το που ξεκίνησε όμως η δεύτερη περίοδος, τα πάντα άλλαξαν. Η Βαλένθια έπαιξε καλύτερη άμυνα με τον Πλάις να «κλείνει» τους διαδρόμους (βοήθησε και στην επίθεση), ενώ ο Έρικ Γκριν με πέντε σερί πόντους (20π.) οδήγησε σε ένα σερί 10-0 (46-43 στο 23.40’’). Η άμυνα των πρωταθλητών Ισπανίας πίεσε περισσότερο τον Σβεντ, τον υποχρέωσαν σε τραβηγμένα σουτ (που τα έπαιρνε έτσι κι αλλιώς) και κάπως έτσι η Χίμκι έχασε την επαφή της με το καλάθι με τέσσερις πόντους σε έξι λεπτά (47-54)! Το πρόβλημα για τη γηπεδούχο μεταφέρθηκε και στην άμυνα της, όπου κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τον Γκριν αλλά ούτε και το δίδυμο Ντούμπλιεβιτς-Πλάις ενώ είχε πρόβλημα και στο ριμπάουντ (18-29 στο 28′). Ο Τόμας Ρόμπινσον όμως (13π.+5ριμπ. σε 8′) ήταν αυτός που ισορρόπησε την κατάσταση, καθόλου τυχαία όμως σε διάστημα που έλλειπε ο Γκριν (59-57 στο 30′).

Η Βαλένθια δεν μπορούσε να αντέξει στον ίδιο ρυθμό, με τη Χίμκι να παίρνει περισσότερα από πολλούς. Με αυξημένη πίεση στην άμυνα, με τον Σβεντ έξω και τον Τσαρλς Τζένκινς μέσα, ο Μπαρτζώκας κέρδισε σε αμυντική συνέπεια κι ας μην είχε τον σκόρερ του μέσα (66-57). Κουρασμένος ο Γκριν άρχισε να αστοχεί και η Χίμκι έδειχνε να πατάει πιο σταθερά στο γήπεδο (68-60). Η Βαλένθια πλησίασε στους τέσσερις (68-64), αλλά ένα τρίποντο του Ζούμπκοφ και ένας πετυχημένος αιφνιδιασμός με τον Σβεντ (19) ήταν οι φάσεις που έκριναν το ματς λίγο πριν μπει στο τελευταίο λεπτό…

Παίκτης-κλειδί:

Ο Τόμας Ρόμπινσον έπαιξε πολύ λιγότερο από άλλους βασικούς της Χίμκι (θεωρείται σχετικά ανέτοιμος ακόμα) αλλά έδειξε τη μεγάλη του κλάση. Ήταν αυτός που ισορρόπησε την κατάσταση στα ριμπάουντ και είχε εξαιρετικό σκοράρισμα (16) σε μόλις 15 λεπτά…

Που κρίθηκε:

Οι περισσότερες λύσεις της Χίμκι έναντι της ελλιπούς Βαλένθια, μέτρησαν καθοριστικά προς το τέλος της τρίτης περιόδου και στην τέταρτη, αφού οι πρωταθλητές Ισπανίας δεν έβρισκαν λύσεις όταν οι βασικοί της κουράστηκαν. Αυτό φάνηκε και στο τέλος όταν ο “χλωμός” στο Β’ ημίχρονο Σβεντ και ο Ζούμπκοφ πέτυχαν τα μεγάλα καλάθια που δεν μπόρεσε να βάλει η φιλοξενούμενη ομάδα.

Δεκάλεπτα: 18,17, 25-19, 16-21, 16-13

Διαιτητές: Λαμόνικα, Λάρισεβς, Κόλιενσιτς