Ανώτερη η Ρεάλ, “υπέταξε” την αναιμική ΤΣΣΚΑ!

2017-10-19T23:00:25+00:00 2017-10-19T23:24:05+00:00.

19/Oct/17 23:00

Η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τους Ράντολφ και Κούζμιτς να αποχωρούν με πρόβλημα τραυματισμού όμως άντεξε και πήρε σπουδαία νίκη με 82-69 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Για ακόμα μία φορά κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς (14π, 6ρ, 2ασ) με τον άτυχο Ράντολφ (16π) να βοηθάει πολύ και τους Ματσιούλις (6π) και Καμπάτσο (9π, 3ρ, 2ασ) να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους στην τελευταία περίοδο.

Κακό βράδυ για τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (8π, 2λ, 0ασ) στην επιστροφή του στη Μαδρίτη, την ώρα που ο Νάντο Ντε Κολό παρουσιάστηκε αρκετά άστοχος με 9 πόντους και 1/7 σουτ. Μοναδικός που διασώθηκε ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε μία κακή ποιοτικά πρώτη περίοδο για τα δεδομένα των δύο ομάδων η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να εξασφαλίσει μικρό προβάδισμα (13-9) δια χειρός του… αγέραστου Ρέγες. Η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ ήταν άμεση αφού ο θετικότατος Κουρμπάνοφ σε άμυνα και επίθεση μείωσε σε 13-12, πριν οι γηπεδούχοι ανοίξουν τον ρυθμό και βρουν πόντους στον αιφνιδιασμό για το 20-15 στο 10′.

Στα επόμενα λεπτά το γήπεδο “πάγωσε” όταν ο Όγκνιεν Κούζμιτς τραυματίστηκε στο γόνατο σε μία ιδιαιτέρως επίφοβη φάση αφού δεν ήρθε σε επαφή με κάποιον αντίπαλο. Ο Σέρβος σέντερ αντικαταστάθηκε και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ράντολφ διαμόρφωσε το 29-22 για να επαναφέρει τα χαμόγελα στον κόσμο.

Η συγκεκριμένη εξέλιξη και η επιστροφή του Ντόντσιτς στο παρκέ απογείωσαν τη Ρεάλ που έτρεξε επί μέρους σκορ 14-3 για να ξεφύγει για πρώτη φορά με το εντυπωσιακό +14 (45-31). Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να πλησιάσουν σε 45-33 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου που τους βρήκε με μόλις 2 τελικές πάσες και 8 λάθη.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψαν βελτιωμένοι και κατάφερα να “ροκανίσουν” τη διαφορά πρώτα με τον Κλάιμπουρν (49-44) και στη συνέχεια με τον Οθέλο Χάντερ (56-52, 27′). Σαν να μην έφτανε αυτό ο Πάμπλο Λάσο είδε τον Άντονι Ράντολφ να αποχωρεί και εκείνος τραυματίας με πρόβλημα στον ώμο στη δεύτερη μεγάλη απώλεια μέσα στο ίδιο παιχνίδι.

Ακόμα και έτσι η Ρεάλ των πολλών προβλημάτων δεν πτοήθηκε! Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο κομμάτι πήρε σημαντικές ανάσες από τα τρίποντα των Καμπάτσο και Ματσιούλις (67-59) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Ο Ντόντσιτς πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (76-66) εξασφαλίζοντας επί της ουσίας τη 2η νίκη της ομάδας του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Ευρωλίγκα.

Αντιθέτως, η ΤΣΣΚΑ γνώρισε για πρώτη φορά την ήττα (82-69) και τα πολλά λάθη και η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκαν παίκτες κλειδιά (Ντε Κολό – Σέρχι) δεν επέτρεψαν κάτι καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 45-33, 56-53, 82-69