Οι… Παναθηναϊκοί ξανάρχονται

2017-10-19T22:14:50+00:00 2017-10-19T22:20:47+00:00.

19/Oct/17 22:14

VSTOLIS

Ο Καλάθης ήταν πραγματικός ηγέτης και με αμέριστη βοήθεια από Σίνγκλετον, Λεκαβίτσιους οδήγησε τον πολύ καλό Παναθηναϊκό του δεύτερου μέρους στην πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, κόντρα στην Μπάμπεργκ (93-83) στο ΟΑΚΑ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπρεπε σε κάθε περίπτωση να πάρει τη νίκη επί των πρωταθλητών Γερμανίας, για να κάνει… σεφτέ στη φετινή Ευρωλίγκα και για να πάρει ψυχολογία ενόψει της πρώτης “διαβολοβδομάδας” που έρχεται, κόντρα σε ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (25/10) και Φενέρ στο ΟΑΚΑ (27/10).

Οι νταμπλούχοι που ανέβασαν σαφέστατα στροφές και βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο μέρος, έκαναν το καθήκον τους και υπέταξαν άνετα την Μπάμπεργκ για την 2η αγωνιστική, ενώπιον 8.000 φίλων τους, με τον Καλάθη να… λάμπει, με Σίνγκλετον και Βουγιούκα να βοηθούν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, όπως έκανε επίσης ο πολύ αποδοτικός Λεκαβίτσιους.

Εξέλιξη αγώνα

One… Calathes show ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ. Κι αυτό γιατί κυριολεκτικά όλος ο Παναθηναϊκός ήταν ο διεθνής γκαρντ, που έκανε τα πάντα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με +7 στο 10’ (22-15), με τον Καλάθη να μετράει 14 πόντους (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές), αλλά επίσης δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος, με το 20 στην αξιολόγηση να τα αποτυπώνει όλα!

Όμως, δεν στάθηκε άλλος “πράσινος” αντίστοιχα στο ύψος των περιστάσεων, με την Μπάμπεργκ να βρίσκει ευκαιρία να διατηρείται κοντά (24-23, 12:30’’) και να έχει απαντήσεις χάρη στα σουτ του Ραντόσεβιτς από μέση απόσταση, αλλά και τις άστοχες βολές των παικτών του Πασκουάλ (5/15 ως το 20’).

Ο Κροάτης σέντερ με γερμανικό διαβατήριο τιμώρησε επανειλημμένα την άμυνα στο πρώτο ημίχρονο με 5/6 σουτ, όμως η παρουσία του Λεκαβίτσιους μαζί με Καλάθη και το ξέσπασμα του Όγκουστ σε άμυνα κι επίθεση βοήθησε για το +8 (38-30, 18’), διαφορά που υπήρχε στην ανάπαυλα χάρη στο τρίποντο του Ρίβερς (43-35).

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός φρόντισε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα, αφού στέρησε το εύκολο σουτ από μέση απόσταση που είχε η Μπάμπεργκ στο πρώτο μέρος, βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι με Σίνγκλετον και Βουγιούκα και στο τρανζίσιον, φτάνοντας με επιμέρους 14-4 (57-39, 23’).

Ο ρυθμός πλέον ήταν σαφώς πιο… ανοικτός, κάτι που ευνοούσε τους “πράσινους” για να διατηρήσουν το διψήφιο προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Χίκμαν, αφού ο Σίνγκλετον σκόραρε 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (69-56, 30’), ενώ είχε βελτιωθεί και το ποσοστό από τις βολές.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν δυνατό να απειλήσουν, με τον Παππά να βάζει κι αυτός την πινελιά του στην επίθεση (81-65, 35’) μέσα σε αποθέωση, με τους γηπεδούχους να… υπογράφουν την πρώτη τους φετινή ευρωπαϊκή νίκη στο “κάστρο” του ΟΑΚΑ.

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο απόλυτος ηγέτης του Παναθηναϊκού για την πρώτη του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα, με τον διεθνή γκαρντ να είναι φοβερός ειδικά στην πρώτη περίοδο όπου έπαιζε… μόνος του και να ισοφαρίζει το ατομικό ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα (23), πριν προστεθεί δυναμικά ο Σίνγκλετον στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λεκαβίτσιους από την πλευρά του να κάνει μια πολύ μεστή εμφάνιση.

Που κρίθηκε

Οι νταμπλούχοι είχαν σταθερά από την αρχή το προβάδισμα, ωστόσο για να φτάσουν στη νίκη έκαναν μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, ειδικά στο ξεκίνημα (14-4 ως το 23’) όπου εδραίωσαν διψήφια διαφορά και δεν άφησαν την Μπάμπεργκ να διεκδικήσει κάτι καλό στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 22-15, 43-35, 69-56, 93-83

Διαιτητές: Γιόβτσιτς (Σερβία), Πέρεθ (Ισπανία), Χόρντοφ (Κροατία)