Πρώτη νίκη η Βαλένθια με… σταρ τον Γκριν, στο μηδέν η Εφές

2017-10-20T22:52:25+00:00 2017-10-20T22:55:11+00:00.

20/Oct/17 22:52

Ο Έρικ Γκριν ήταν για άλλη μια φορά εντυπωσιακός και οδήγησε τη Βαλένθια στην πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα (78-71), με την Εφές αντίθετα να μένει στο 0/2.

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ήθελαν πολύ την πρώτη τους νίκη στον μαραθώνιο και την κατέκτησαν χάρη στη δεινότητα του Γκριν (24π.), που έκανε άλλη μια μεγάλη εμφάνιση με τους “πορτοκαλί”, οι οποίοι επικράτησαν χάρη σε μεγάλο ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο, όπου έχτισαν μεγάλη διαφορά.

Η Βαλένθια… άνοιξε λογαριασμό στη διοργάνωση, ενώ αντίθετα άφησε την Εφές στο μηδέν έπειτα από δύο στροφές, παρά τη συγκινητική προσπάθεια του Στίματς (22π.).

Εξέλιξη αγώνα

Οι γηπεδούχοι έδειξαν διάθεση να πάρουν μια μικρή διαφορά, με τον Γκριν να μπαίνει δυνατά (17-6, 6′), έχοντας 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η Εφές από την πλευρά της, αιφνιδιασμένη από την ορμή των παικτών του Βιντορέτα αδυνατούσε να βρει… αντίδοτο.

Τουλάχιστον ως το 12′ (28-15), με τον Στίματς να σηματοδοτεί την αρχή της αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας. Οταν μπήκε και ο ΜακΚόλουμ στην εξίσωση η διαφορά μαζεύτηκε στους πέντε (33-28, 16′), ενώ με δικές του βολές εξανεμίστηκε ως την ανάπαυλα (38-38, 20′)!

Η ανατροπή της Εφές έμεινε εκεί, αφού στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια εξερράγη λόγω… Γκριν! Ο Αμερικανός ήταν μπροστάρης, μαζί με τον Σάστρε στο ξέσπασμα των πρωταθλητών Ισπανίας, που κυριάρχησαν απόλυτα στο παρκέ και με επιμέρους 28-10 στο δεκάλεπτο έφτασαν ακόμα και στο +20 (66-46, 29′)!

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν ξανά, καλύπτοντας μέσα σε ένα τρίλεπτο τη… μισή απόσταση (68-58, 33′), με τον Μούριτς να δίνει λύσεις στην επίθεση και τη Βαλένθια να επιδίδεται σε λάθη και βεβιασμένες επιλογές λόγω… χαλάρωσης.

Εκεί τη λύση έδωσε ο Γκριν και όχι μόνο, με Τόμας και Ντούνερκαμπ ώστε οι γηπεδούχοι να επανέλθουν στην ασφάλεια του +15 (77-62, 37′) και να φτάσουν στη νίκη, που είναι η πρώτη τους στον φετινό μαραθώνιο.

Ο Ερικ Γκριν ήταν φοβερός και τρομερός στο “Φοντέτα”, με 24 πόντους και ηγετική παρουσία κόντρα στην Εφές, με τον Σάστρε να ακολουθεί και τον Στίματς να… μένει με την εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους.

Που κρίθηκε

Μετά το ισόπαλο ημίχρονο η Βαλένθια έκανε μεγάλο σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 20, ώστε να έχουν ως το τέλος το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 19-13, 38-38, 66-48, 78-71

Διαιτητές: Ρότσα (Πορτογαλία), Πέτεκ (Σλοβενία), Πάνθερ (Γερμανία)

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.