Η Χίμκι νίκησε τον Αστέρα με “καυτούς” Σβεντ και Άντερσον (video)

2017-10-26T05:40:57+00:00 2017-10-26T05:39:46+00:00.

26/Oct/17 05:40

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα εξασφάλισε η Χίμκι που δεν ζορίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησε τελικά με 85-78.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήλεγχε την αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου και με κορυφαίους τους Σβεντ (18π, 9ασ) και Άντερσον (24π, 5ρ) ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος.

Ο Ερυθρός Αστέρας με τη σειρά του είδε τους Λεσόρτ (12π, 8ρ), Μπιέλιτσα (15π, 5ρ) και Ρότσεστι (13π, 5ασ) να ξεχωρίζουν αλλά χωρίς να πάρουν τις ανάλογες βοήθειες από τους υπόλοιπους.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να αιφνιδιάσει την Χίμκι και να προηγηθεί με 7-0 δια χειρός Τζέιμς Φελντέιν αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και πέρασαν μπροστά (11-9) χάρη στην μαχητικότητα του Μάλμολμ Τόμας. Ο μέχρι πρότινος γκαρντ του Παναθηναϊκού ωστόσο ήταν απολαυστικός. Έφτασε πολύ νωρίς τους 12 πόντους και διαμόρφωσε το 28-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει έντονα παράπονα από την αμυντική παρουσία των παικτών του.

Στα επόμενα λεπτά οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι ιδιαιτέρως παραγωγικές και οι διεισδύσεις του Ραντίσεβιτς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 25-33. Η συγκεκριμένη εξέλιξη λειτούργησε σαν “ξυπνητήρι” για την Χίμκι που με “όπλο” την ποιότητα των παικτών της στην επίθεση ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε 35-35 (16′).

Η πίεση αυξήθηκε, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να επιτίθενται με βιασύνη και υπέπεσαν σε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα ο Στέφαν Μάρκοβιτς να βάλει μπροστά τους Ρώσους (43-42) από τη γραμμή των βολών. Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα (44-43) το οποίο και δικαιούνται βάσει της εικόνας του πρώτου μισού.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Πέρο Άντιτς ο οποίος μοίρασε μία ασίστ στο πρώτο ημίχρονο και με αυτό τον τρόπο έφτασε τις 100 στην Ευρωλίγκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χίμκι άρχισε να κυριαρχεί πάνω στο παρκέ και με μπροστάρη τον Ρόμπινσον ξέφυγε πολύ γρήγορα με +10 (58-48). Ο Ερυθρός Αστέρας αντιθέτως σκόραρε πλέον με το… σταγονόμετρο αφού ο Τάιλερ Ρότσεστι βρέθηκε σε κακό βράδυ και τα ποσοστά ολόκληρης της ομάδας έπεσαν αισθητά στην τρίτη περίοδο (5/15 σουτ).

Απόλυτα φυσιολογικά οι γηπεδούχοι διατήρησαν με ευκολία το προβάδισμα μέχρι τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου (68-59) με τον Σβεντ (16π, 9ασ) να έχει σημειώσει ήδη ατομικό ρεκόρ σε τελικές πάσες. O Ρώσος ήταν ο κορυφαίος του παρκέ αλλά κάποιες διαδοχικές επιπόλαιες ενέργειες χάρισαν εύκολους πόντους στους “ερυθρόλευκους” που μείωσαν σε 75-69 με 4.07′ στο ρολόι.

Αυτό που μέχρι πριν λίγα λεπτά έμοιαζε με μία εύκολη επικράτηση έγινε ντέρμπι έπειτα από το νέο καλάθι του Λεσόρτ (78-74) μόλις 2.26′ πριν τη λήξη. Το τελευταίο δίλεπτο ωστόσο άνηκε στην Χίμκι που δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να ολοκληρώσουν την ανατροπή και με τον Τζέιμς Άντερσον να είναι “καυτός” (24π) έφτασε στην τρίτη νίκη (85-78) στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 43-44, 65-54, 85-78

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζέιμς Άντερσον είναι ένας παίκτης που στην καλή του μέρα μπορεί να “σκοτώσει” κάθε αντίπαλη άμυνα. Ο Αμερικάνος γκαρντ σταμάτησε στους 24 πόντους και παρά το γεγονός πως ο Σβεντ “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ (18π, 9ασ), ήταν αυτός που διακρίθηκε περισσότερο.