Ασταμάτητη και αήττητη η Ρεάλ με τρομερό Ντόντσιτς!

2017-10-26T20:45:47+00:00 2017-10-26T20:48:43+00:00.

26/Oct/17 20:45

Απτόητη και αήττητη συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης στην Ευρωλίγκα περνώντας και από το Κάουνας, νικώντας την Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 87-66, αποδεικνύοντας ότι τα πολλά προβλήματα τραυματισμών δεν την επηρεάζουν!

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα και παρότι οι Λιθουανοί ισορρόπησαν στην συνέχεια, όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο όπου οι Μαδριλένοι “ξέσπασαν” και… κλείδωσαν το διπλό με τον απίστευτο Ντόντσιτς να κάνει ρεκόρ στους πόντους (28)!

Πλέον η Ρεάλ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 4-0 ρεκόρ, ενώ η Ζαλγκίρις είναι στο 2-2, έχοντας για “προίκα” το διπλό της Τετάρτης στην Βαρκελώνη.

Επίσης ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Γιανκούνας, καθώς έγινε ο πρώτος παίκτης της Ζαλγκίρις που έφτασε τις 250 συμμετοχές στην Ευρωλίγκα, με μία μόνο ομάδα και συνολικά ο τέταρτος στην ιστορία της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση ήταν η Ρεάλ στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-2 (στο 5′), χάρη στον εξαιρετικό Αγιόν που είχε 6 πόντους, 2 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους μικρό σερί 5-0 (10-7 στο 7′), όμως ο Ντόντσιτς έχοντας ήδη 4 πόντους και 4 ριμπάουντ έκανε το σκορ 15-7 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις να μειώνει σε 18-16, με σερί 9-3.

Στην δεύτερη περίοδο μπορεί ο ταλαντούχος Ντόντσιτς να μοίραζε καλάθια στους συμπαίκτες του (3 ασίστ), όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους δεν άφηναν τους Μαδριλένους να ξεφύγουν στο σκορ, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση (23-22 στο 14′). Ο Πάνγκος έφτασε τους 11 πόντους και οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 26-25 (στο 16′), με την Ρεάλ όμως να αντιδράει με σερί 10-2 (35-28 στο 18′) και να ολοκληρώνει το ημίχρονο τελικά στο +9 (40-31).

Σαρωτική Ρεάλ στην τρίτη περίοδο και… διπλό!

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο Κάουνας, είχε υψηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να σημειώνουν εκατέρωθεν καλάθια και την Ρεάλ να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά της στο παιχνίδι με 11 πόντους (45-34 στο 23′). Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο με ένα συνολικό στο τρίτο δεκάλεπτο 14-7 “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +16 (54-38 στο 16′) με τον Ντόντσιτς να φτάνει τους 13 πόντους. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 19 πόντους (61-42 στο 18′), με το δεκάλεπτο να κλείνει με 63-50.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου του αγώνα υπήρχε ξεκάθαρο φαβορί και αυτό ήταν η Ρεάλ. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν άνετα την διαφορά πάνω από τους 15 πόντους (70-53 στο 33′) με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να μειώσει. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα οι Μαδριλένοι ήξεραν ότι έχουν την νίκη στο “τσεπάκι” (75-56) και… έσβησαν τις μηχανές. Τελικό σκορ 87-66 με την Ρεάλ να κερδίζει να συνεχίζει αήττητη στην διοργάνωση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λούκα Ντόντσιτς με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, για μία ακόμα φορά ήταν εξαιρετικός κάνοντας πολλές δουλειές στο παρκέ και ηγήθηκε της ομάδας του κάνοντας μάλιστα ρεκόρ πόντων, στο σημείο που “κλείδωσε” την νίκη παίρνοντας μεγάλη διαφορά. Επίσης πολύ καλοί ήταν οι Αγιόν (12π-5ασ-4ριμπ) και Καμπάτσο (12π-6ασ).

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο και στο ξέσπασμα της Ρεάλ όπου η διαφορά πρώτα πήγε με σερί 14-7 στο +16 και αργότερα στο +19, “τελειώνοντας” ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβ.), Ζαμοίσκι (Πολ.), Γκόντας (Ελλ.)

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.