“Τρομακτική” εμφάνιση και νίκη για Βαλένθια με “σούπερ” Γκριν!

2017-10-27T22:39:16+00:00 2017-10-27T22:43:51+00:00.

27/Oct/17 22:39

H Βαλένθια συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην Ευρωλίγκα “διαλύοντας” την Ουνικάχα Μάλαγα με 91-53, με τον Έρικ Γκριν να πραγματοποιεί μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση!

Οι γηπεδούχοι “καθάρισαν” από νωρίς την υπόθεση νίκης και μετά μετέτρεψαν σε “πάρτι” τον… ισπανικό εμφύλιο με την Ουνικάχα Μάλαγα, να παρουσιάζει πολύ κακό πρόσωπο και να μην θυμίζει σε τίποτα την παρουσία τη κόντρα στην Φενέρ στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Πλέον η Βαλένθια έχει ρεκόρ 3-1 και κοιτάει αφ’ υψηλού τις υπόλοιπες ομάδες, αφού είναι πίσω μόνο από Ρεάλ και Ολυμπιακό (4-0 αμφότεροι), ενώ η Ουνικάχα του Ζοάν Πλάθα “έπεσε” στο 1-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Φουριόζες μπήκαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ με την Βαλένθια να προηγείται με 10-7 (στο 4′) και τον Έρικ Γκριν να έχει ήδη 4 πόντους και 2 ασίστ. Ο Γκριν δεν σταμάτησε εκεί και με ακόμα 4 πόντους  και 1 ασίστ έστειλε την διαφορά στο +8 (17-9 στο 6′). Οι γηπεδούχοι από εκείνη την στιγμή “έτρεξαν” ένα απίστευτο σερί 14-2 και “εκτόξευσαν” την διαφορά στο +20 (31-11) και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο!

Στην δεύτερη περίοδο οι “νυχτερίδες” δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι και ανεβάζοντας στο σερί στο 19-2, έκαναν το σκορ 36-11 (στο 12′), με την νίκη να οδεύει πλέον ολοταχώς προς την Βαλένθια. Ο κόουτς Βιντορέτα έβλεπε χαρούμενος τους παίκτες του να αυξάνουν την διαφορά για πρώτη φορά στο +28 (43-15 στο 16′), με την Μάλαγα να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Ο Έρικ Γκριν έφτασε τους 16 πόντους και έκανε το σκορ 50-19 στο 18ο λεπτό (!), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 57-25.

Χαλαρά διαχείριση και “πάρτι” για Βαλένθια!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν εκατέρωθεν καλάθια και την διαφορά να παραμένει πάνω από τους 30 πόντους για την Βαλένθια (65-30 στ 23′). Οι φιλοξενούμενοι πρόσκαιρα με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 65-38 (στο 27′), με το ματς όμως πλέον να έχει χάσει τον ρυθμό του. Η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 73-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού όλα είχαν κριθεί με την Βαλένθια να έχει “κλειδώσει” από νωρίς την νίκη. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την χαλάρωση των γηπεδούχων και μείωσαν σε 80-51 (στο 35′). Το τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού δεν είχε διαφορετική εικόνα και η Βαλένθια πανηγύρισε μία εύκολη και μεγάλη νίκη με 91-53.

Παίκτης-κλειδί: Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Έρικ Γκριν ήταν απολαυστικός καθώς πέτυχε 19 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ηγήθηκε του “πάρτι” που έστησαν οι γηπεδούχοι απόψε. Επίσης πολύ καλοί ήταν ο Αμπάλντε  με 18 πόντους και ο Ντούμπλιεβιτς με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι από το ξεκίνημα του ματς, όμως το παιχνίδι το “καθάρισαν” ουσιαστικά στο πρώτο μεγάλο τους σερί στο ματς που ήταν 19-2 και από τότε η Μάλαγα δεν επέστρεψε ποτέ στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-25, 73-42, 91-53

Διαιτητές: Μόγκουλκοτς (Τουρκ.), Χόρντοφ (Κροα.), Άμπροσοφ (Ουκρ.)