Ηγέτης Σλούκας και νίκη για την Φενέρ που “έσβησε” τον Γκριν

2017-11-02T20:28:31+00:00 2017-11-02T20:28:31+00:00.

02/Nov/17 20:28

Μία εβδομάδα μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με σχετική άνεση της Βαλένθια (79-66) με τον Κώστα Σλούκα να αποδεικνύει πως είναι το “μυαλό” της ομάδας του.

Ο Έλληνας γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους και 7 ασίστ χαρίζοντας ουσία και θέαμα στους Τούρκους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο. Εξίσου σημαντική ήταν φυσικά η βοήθεια των Βέσελι (12π, 5ρ, 4ασ) και Ντατόμε (16π) που “τράβηξαν” την Φενέρ επιθετικά.

Αντιθέτως, ο Έρικ Γκριν (4π, 0/5 σουτ) εγκλωβίστηκε στην αντίπαλη άμυνα και οι προσπάθειες των Βαν Ρόσον (10π, 4ασ) και Σαν Εμετέριο (11π) δεν ήταν αρκετές.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σαφή διάθεση να δώσουν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση και τα κατάφεραν αφού ο “καυτός” Ντατόμε διαμόρφωσε το 12-5, πριν ο Πλάιςς απαντήσει για το 14-10 μόλις στο 5′. Η Βαλένθια δεν πτοήθηκε από την εξαιρετική ευστοχία της Φενέρ (6/8 δίποντα) και με δύο διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισε σε 18-18 προβληματίζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο οποίος έβαλε τις φωνές στους παίκτες του για τα χαμένα ριμπάουντ.

Στα επόμενα λεπτά ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε πρωτοβουλίες, η πίεση αυξήθηκε και τα δύο διαδοχικά κλεψίματα χάρισαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Τούρκους να ξεφεύγουν με 26-22. Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στα δυναμικά hedge out των ψηλών της Φενέρ που απαγόρευσαν στον Έρικ Γκριν να γίνει απειλητικός (0 πόντοι) με αποτέλεσμα η Βαλένθια να μείνει ακόμα πιο πίσω στο σκορ (31-22 στο 15′).

Οι Ισπανοί δυσκολευόντουσαν πλέον χαρακτηριστικά να έρθουν σε επαφή με το καλάθι κάτι που αντικατοπτρίζεται πλήρως στους 12 πόντους που πέτυχαν σε ολόκληρη την δεύτερη περίοδο. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι χωρίς να ενθουσιάσουν με την απόδοση τους περιόρισαν τα λάθη, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και προηγήθηκαν με 38-30 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μισό η Βαλένθια παρουσιάστηκε βελτιωμένη, κυρίως στην άμυνα, κάτι που την βοήθησε να πλησιάσει αρχικά σε 42-37 και στη συνέχεια σε 50-45 στηριζόμενη κατά κύριο λόγο στις ατομικές εμπνεύσεις των παικτών της. Ο “καυτός” Ντατόμε ωστόσο είχε και πάλι τις λύσεις. Παρά το γεγονός πως επιτέθηκε υπό πολύ δύσκολες συνθήκες, ήταν ιδιαιτέρως εύστοχος (14π) για να διατηρήσει τη Φενέρμπαχτσε μπροστά (57-49 στο 30′).

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν έλεγε να αλλάξει αφού η Βαλένθια προσπαθούσε συνεχώς να ανατρέψει την κατάσταση, έφτανε μέχρι το -5 (59-54) αλλά το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε πάντα την απάντηση για το προβάδισμα ασφαλείας (67-59) με 3.18′ στο ρολόι. Οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν με το τελικό αποτέλεσμα (79-66) με βρήκε τη Φενέρ να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα και τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν την αντίθετη “διαδρομή”.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-30, 57-49, 79-66