ΤΣΣΚΑ: Νίκησε δύσκολα με Ντε Κολό και Κλάιμπερν την εξαιρετική Ζαλγκίρις!

2017-11-03T19:58:53+00:00 2017-11-03T19:58:53+00:00.

03/Nov/17 19:58

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με 94-91 έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντε Κολό, κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη είχαν διαστήματα που δεν έπαιξαν καλό μπάσκετ, αλλά και σημεία στο ματς που “έκρυψαν” την μπάλα στην επίθεση και… απαγόρευσαν στην Ζαλγκίρις να σκοράρει. Η ΤΣΣΚΑ ήταν δίκαιη νικήτρια, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους πιστώνεται μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στην Ευρωλίγκα.

Πλέον η ΤΣΣΚΑ έχει ρεκόρ 4-1 στην διοργάνωση, μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης και η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 2-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας και προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′), ενώ είχε αναγκάσει τον Σέρχι Ροντρίγκεθ να κάνει 2 λάθη, ενώ ο Ουλανόβας είχε ήδη 5 πόντους. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους διατηρώντας το σημαντικό προβάδισμα με 15-7 (στο 7′), ενώ η διαφορά έφτασε και το double score (18-9 στο 8′) με καλάθι του Γιανκούνας. Τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε με ένα τρομερό σερί 13-1 της ΤΣΣΚΑ (22-19)!

Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί μπήκαν και πάλι δυνατά κυρίως στην άμυνα και με ένα μικρό σερί 5-0 προσπέρασαν με 24-22 (στο 13′), αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ για 3 λεπτά χωρίς καλάθι. Όμως και πάλι οι Ρώσοι αντέδρασαν με δικό τους σερί 7-0 παίρνοντας ξανά “κεφάλι” στο σκορ με 29-24 (στο 14′). Με 2/2 βολές του Σέρχι, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε την μεγαλύτερη διαφορά της με 37-28 (στο 16′) με το σερί να είναι στο 15-4! Η διαφορά παρέμεινε στους 9 πόντους (43-34 στο 18′) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-36.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις να προσπαθεί να κάνει την μεγάλη ανατροπή και αρχικά μείωσε σε 55-43 (στο 24′) με τον Μίσιτς να φτάνει τους 10 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε ένα υψηλό προβάδισμα με 60-48 (στο 26′), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν δείχνοντας χαρακτήρα. Με τρίποντο του Μιλάκνις η Ζαλγκίρις μείωσε σε 64-55 (στο 28′) και έδωσε “ζωή” στο ματς, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 69-62.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδια απέκτησε ενδιαφέρον, αφού η Ζαλγκίρις είχε επιστρέψει. Στα 6:30 πριν το φινάλε του ματς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-68 και είχαν βάλει “φωτιά” στον αγώνα, αφού η ΤΣΣΚΑ έχασε τον ρυθμό της. Με 3/3 τρίποντα του Βορόντσεβιτς, η ΤΣΣΚΑ ανέβασε την διαφορά στο +11 (81-70 στο 35′) και “καθάρισε” ουσιαστικά την νίκη.

3:30 πριν το τέλος ο Ντε Κολό “έγραψε” το 86-70, τελειώνοντας οριστικά τον αγώνα. Πάντως οι Λιθουανοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο 38′ σε 88-78, αλλά το τελικό σκορ ήταν 94-91 με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να παίρνει την δύσκολη νίκη κόντρα στην απίστευτα ανταγωνιστική Ζαλγκίρις.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εξαιρετικός κάνοντας double double 25 πόντους, 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ και πρωταγωνίστησε στα μεγάλα σερί νίκης της ΤΣΣΚΑ. Επίσης πολύ καλός ήταν και ο Κλάιμπερν με 25 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ακόμα ο Βορόντσεβιτς με 3/3 τρίποντα στην 4η περίοδο “κλείδωσε” την νίκη για τους Ρώσους έχοντας συνολικά 14 πόντους.

Που κρίθηκε: Το ματς κρίθηκε αρχικά στο τέλος της πρώτης περιόδου που οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας “έτρεξαν” το πρώτο μεγάλο σερί τους με 13-1. Πάντως μεγάλο μέρος της νίκης των Ρώσων “κλείδωσε”, με το επιμέρους 8-2 στο τελευταία 1,5 λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου που διαμόρφωσε το σκορ σε 51-35. Επίσης σε κρίσιμο σημείο του αγώνα που οι Λιθουανοί πλησίασαν, ο Βορόντσεβιτς με 3/3 τρίποντα “καθάρισε” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 51-36, 69-62, 94-91

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβ.), Χιμένεθ (Ισπ.), Έρτσεγκ (Κροα.)